Hlavní obsah
 

Tajfun v Japonsku má na padesát obětí

Nejméně 48 mrtvých a 100 zraněných si podle pondělní bilance vyžádal tajfun Hagibis, který o víkendu zasáhl centrální a východní část Japonska. Do záchranných operací je nasazeno 110 000 lidí.

 
Tajfun v Japonsku má na padesát obětí

Zatímco agentura Kjódo uvedla 48 obětí, japonská televize NHK zveřejnila číslo 56, protože jako mrtvé počítala i některé lidi, kteří jsou oficiálně stále nezvěstní, ale není šance, že by ještě mohli být nalezeni živí.

Zatopená ulice ve městě Marumori v prefektuře Mijagi

Foto: ČTK/AP

Tajfun Hagibis, který zasáhl Japonsko v sobotu, za sebou zanechal zkázu. Zasáhl osm prefektur a vítr dosahoval v nárazech až 225 km/h. Nejvíce škod napáchal v prefektuře Nagano, kde se protrhla hráz na řece Čikumě, jejíž hladina prudce stoupala po silných deštích, které tajfun přinesl.

Ve městě Hakone napršelo za 48 hodin přes metr vody, což je japonský rekord. Z břehů se vylilo dvacet toků. Některá běžně suchá místa stále vypadají jako obří řeky, popsala situaci agentura AP. V místech, kde voda opadla, zůstává bahno a kusy trosek.

Škody způsobené tajfunem ve městě Hojasu na záběru z pondělí

Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Protože voda zatopila obývané oblasti, byli do záchranných operací nasazeni i potápěči. Celkem je do záchranných operací nasazeno 110 000 hasičů, záchranářů, zdravotníků i vojáků z celé země. Bez proudu bylo v pondělí 92 000 domácností, uvedla stanice BBC. Ještě v neděli jich bylo 262 000. Bez pitné vody je 120 000. V centrech pro evakuované je podle agentury Kjódó 38 000 lidí.

Záchranářům komplikuje práci déšť, navíc se má ochladit. Úřady proto varovaly, že hrozí další sesuvy bahna.

Napůl zatopený pick-up honda v Hojasu

Foto: Jae C. Hong, ČTK/AP

Zatopená oblast prefektury Nagano

Foto: Kim Kyung-hoon, Reuters

Záchranáři dopravují na člunu zásoby lidem do odříznuté oblasti města Mijagi

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků