Hlavní obsah
Mobutu Sese Seko Foto: Profimedia.cz

Švýcarsko uvolní diktátorově rodině jeho milióny

Švýcarský soud v úterý zrušil zmrazení účtů bývalého zairského diktátora Mobuta Sese Seka. Rodině se tak vrátí více než sedm miliónů dolarů.

Mobutu Sese Seko Foto: Profimedia.cz
Švýcarsko uvolní diktátorově rodině jeho milióny

Seko měl v době své smrti v roce 1997 ve Švýcarsku milióny švýcarských franků. Bern uvolnění účtů do loňska odmítal, teď ale soud rozhodl, že Demokratická republika Kongo (dříve Zair) čekala na 7,4 miliónu dolarů (přes 130 miliónů korun) už příliš dlouho.

Peníze má ale dostat rodina, nikoliv stát. Proti tomu se odvolal profesor kriminologie na univerzitě v Basileji Mark Pieth. Podle něj byly peníze ukradeny, což tvrdí i konžská vláda. Její námitky o praní špinavých peněz soud odmítl s ohledem na vypršení promlčecí lhůty.

Mobutu se chopil moci v roce 1965 a o šest let později dal změnit název státu na Zair. Zemi vládl železnou rukou téměř 32 let do převratu vedeného Laurentem-Désiré Kabilou, otcem nynějšího prezidenta Josepha Kabily. Mobutu zemřel pár měsíců po svržení v marockém exilu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků