Hlavní obsah

Světová banka vyzývá k omezení fosilních paliv, dává však na ně miliardy

Světová bank podporuje nové uhelné elektrárny v rozvojovém světě miliardami dolarů navzdory tvrzení, že fosilní paliva povedou ke klimatické změně, která výrazně zasáhne chudé. Uvedl to britský deník The Times.

Světová banka vyzývá k omezení fosilních paliv, dává však na ně miliardy

Banka ve své středeční zprávě vyzvala svět ke snížení závislosti na fosilních palivech. Uvedla, že „rozvojové země jsou nepoměrně zasaženy klimatickou změnou - krizí, za kterou nemohou a na niž jsou nejméně připraveny“. Užití uhlí vyprodukuje další množství skleníkových plynů a urychlí klimatickou změnu, která z 75 až 80 procent postihne právě rozvojové země.

Zpráva varuje, že nedojde-li ke snížení emisí oxidu uhličitého, hrozí planetě do konce století nárůst teplot o pět stupňů Celsia.

Banka rovněž vyzvala k větší podpoře výzkumu a vývoje udržitelných zdrojů energie. Navrhuje dát na výzkum ročně desetinásobek současných 70 miliard dolarů.

The Times upozorňují, že dokument o 260 stranách nezmiňuje podporu, jaké se ze strany Světové banky dostalo uhelným elektrárnám v Indii, JAR, Botswaně a v dalších rozvojových zemích. Ty budou podle deníku v dalších 40 až 50 letech vypouštět do ovzduší další milióny tun oxidu CO2.

Loni banka a její partner Asijská rozvojová banka schválila půjčky ve výši 850 miliónů dolarů na financování uhelné elektrárny v Gudžarátu v západní Indii. Americký fond na ochranu životního prostředí tvrdí, že jde o první z devíti takových elektráren, které Indie plánuje postavit. Podle ní to bude jeden z největších producentů skleníkových plynů na Zemi, ročně má vypustit téměř 27 miliónů tun CO2.

Ekonomka: přestat s podporou by bylo nemorální

Světová banka rovněž poskytla Jihoafrické republice peníze na novou generaci elektráren, do níž je zahrnuto šest uhelných. Celkem na podobné projekty banka v uplynulých třech letech vydala pět miliard dolarů, zatímco na ekologičtější alternativy to bylo 11 miliard.

Hlavní ekonomka Světové banky Marianne Fayová argumentuje, že uhlí je nejlevnější a nejbezpečnější způsob zajištění elektřiny pro 1,6 miliardy lidí v rozvojovém světě. „Je spousta chudých zemí s bohatými ložisky uhlí a je to pro ně jediná možnost. Světová banka bude podporovat co možná nejúčinnější uhelnou energetiku, dokud nebude alternativa. Upřímně, bylo by nemorální v tomto stádiu říct: Nechceme si špinit ruce, takže se uhlí nedotkneme.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků