Hlavní obsah

Soud potvrdil doživotí pro vůdce Rudých Khmerů

Kambodžský vrchní soud potvrdil doživotní vězení pro dva z nejvyšších dosud žijících vůdců brutálního totalitního režimu Rudých Khmerů, kteří jsou zodpovědní za smrt 1,7 miliónu lidí. Podle rozhodnutí je verdikt soudu podporovaného OSN z roku 2014 „přiměřený” vzhledem k závažnosti trestných činů a úloze obou obžalovaných, pětaosmdesátiletého bývalého premiéra Khieu Samphana a devadesátiletého hlavního ideologa Nuona Cheoua.

Soud potvrdil doživotí pro vůdce Rudých Khmerů

Oba muži, kteří byli odsouzeni na doživotí za zločiny proti lidskosti, seděli při čtení dlouhého verdiktu netečně, uvedla agentura AP.

Nuon Chea a Khieu Samphan vinu popírají. Trvají na tom, že jednali v zájmu Kambodže a její ochrany před útočníky a že o masovém zabíjení lidí nevěděli.

Za vlády Rudých Khmerů, která se v letech 1975 až 1979 opírala o směsici zemědělského maoismu a nacionalismu, přišly o život v důsledku vyčerpání, hladu, nemocí, mučení a poprav více než tři milióny Kambodžanů, tedy nejméně čtvrtina tehdejší populace.

Vůdce Rudých Khmerů Pol Pot zemřel v roce 1998.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků