Hlavní obsah

Sonda dopravila na Zemi vůbec první vzorek z asteroidu

Mise japonské sondy Hajabusa (Sokol), která se v červnu vrátila na Zemi se vzorky z asteroidu Itokawa, byla úspěšná. Konstatoval to v úterý japonský ministr vědy Jošiaki Takaki. Sondě se jako první podařilo dopravit na Zemi vzorek hmoty z asteroidu, informovala agentura AP.

Sonda dopravila na Zemi vůbec první vzorek z asteroidu

Asteroidy podle vědců obsahují nejstarší stavební materiál naší sluneční soustavy. Vědci si od analýzy vzorků slibují nové poznatky o vzniku planet v naší sluneční soustavě.

 

Nevím, jak se vyjadřuje něco, co předčí vaše sny.
šéf projektu Džuničiro Kawaguči

 

Sonda přistála v polovině června v Austrálii po sedmileté cestě vesmírem. Úspěch mise však Japonsko potvrdilo až nyní. Takaki oznámil, že modul sondy skutečně přivezl materiál z více než 300 miliónů kilometrů vzdáleného tělesa.

Sonda musela zdolat celkem šest miliard kilometrů. Misi navíc od počátku provázely technické komplikace, kvůli kterým musel být termín návratu na Zemi o tři roky odložen.

Zhruba 1500 nepatrných prachových částic, které vědci prozkoumali s pomocí elektronového mikroskopu, se zcela liší od látek, které se vyskytují na Zemi, potvrdil japonský vesmírný úřad JAXA. Podle Takakiho jde většinou o vzorky skály.

"Tyto výsledky předčily naše očekávání. Nevím, jak se vyjadřuje něco, co předčí vaše sny, ale já jsem naprosto dojat," citovala AP šéfa projektu Džuničira Kawagučiho.

Snímek 290 miliónů kilometrů vzdáleného asteroidu Itokawa. Vlevo je celý asteroid, vpravo je detail povrchu.

Foto: Profimedia.cz

Hajabusa odstartovala v květnu 2003 a na planetce Itokawa přistála o dva roky později. Při červnovém přistání v Austrálii pak shořela v zemské atmosféře.
Sonda je teprve čtvrtým zařízením, které přivezlo vzorky materiálu z vesmíru. Předtím mise Apollo na modrou planetu dopravily horninu z Měsíce, v roce 2004 v USA přistál modul sondy Genesis se vzorky slunečního prachu a sonda Stardust v roce 2006 přivezla prach z komety Wild 2.

Asteroid 25143 Itokawa

  • podle vědců je to kamenný shluk vzniklý gravitací po vesmírné kolizi

  • Itokawa je dlouhý 500 metrů

  •  jeho povrch pokrývá množství balvanů, z nichž největší je široký 50 metrů
  • asteroid má podle pozorovatelů velmi nízkou hustotu
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků