Hlavní obsah
Tanker Aris-13 poté, co ho piráti opustili Foto: Reuters

Somálští piráti unesli loď, aby mohli útočit na další

Somálští piráti unesli rybářský trawler - loď, kterou chtějí využívat jako plovoucí základnu pro rychlé čluny, aby mohli unášet větší lodě dál od somálských břehů. Deset členů jemenské posádky piráti vysadili na pobřeží, ale kapitána, kuchaře a inženýra zadržují. S odvoláním na somálskou policii o tom v pátek informovala agentura Reuters.

Tanker Aris-13 poté, co ho piráti opustili Foto: Reuters
Somálští piráti unesli loď, aby mohli útočit na další

„Došli jsme k závěru, že piráti unesli rybářskou loď, aby mohli unést na oceánu větší plavidlo,” řekl agentuře Reuters příslušník pobřežní policie v částečně autonomním regionu Puntland Abdirahman Mohamud.

„Vysadili deset příslušníků jemenské posádky a somálského stráženého a zmizeli s lodí s jídlem, kuchařem, kapitánem, a strojníkem,“ dodal ještě.

Foto: David Ryneš, Novinky

Obyvatelé vesnice Marrayo u pirátského přístavu Eyl potvrdili, že piráti vesnice vyrazili do akce.

Piráti obnovili činnost

Jde o druhý únos, který mají na svědomí somálští piráti v tomto měsíci. Ve stejném regionu unesli 13. března ropný tanker Aris-13. Byl to první únos velkého komerčního plavidla v tomto regionu od roku 2012. [celá zpráva]

Po čtyřech dnech ale tanker opustili bez toho, aby vznesli požadavky na výkupné. Zvláště když zjistili, že si loď najal významný somálský obchodník. Vycouvali však až po přestřelce bezpečnostními silami, řekl agentuře Reuters jeden z pirátů. [celá zpráva]

Piráti byli nejaktivnější v roce 2011. U somálských břehů tehdy zaútočili 237krát a vzali si stovky lidí jako rukojmí. Od prosince 2008 v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN působí u břehu Somálska protipirátská operace EU nazvaná Atalanta. Země EU loni v listopadu mandát mise prodloužily do konce roku 2018.

U somálských břehů nyní působí španělská vlajková loď operace ESPS Galicia a francouzská fregata FS Courbet.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků