Hlavní obsah
Abú Bakr Bagdádí Foto: ČTK/AP

Somálská odnož Islámského státu slíbila věrnost nástupci Bagdádího

Somálská odnož Islámského státu (IS) vydala v neděli prohlášení, ve kterém přislíbila věrnost novému vůdci teroristické skupiny abú Ibrahímovi Hášimi Kurajšímu. Informovala o tom v noci na pondělí agentura Reuters.

Abú Bakr Bagdádí Foto: ČTK/AP
Somálská odnož Islámského státu slíbila věrnost nástupci Bagdádího

Somálští teroristé prohlášení vydali na sociální síti Telegram, kde zveřejnili snímek desítky ozbrojených radikálů s popiskem, že slibují věrnost Kurajšímu.

IS minulý týden ve čtvrtek přes agenturu radikálů Amak potvrdil, že po smrti je samozvaný chalífa abú Bakr Bagdádí a také mluvčí teroristické organizace abú Hasan Muhádžir a že nástupce Bagdádího se stal IS abú Ibráhím Hášimí Kurajší.

O Kurajším mnoho známo není, zřejmě jde o pseudonym, ale jméno naznačuje, že Islámský stát se nevzdal ideje chalífátu. Chalífou může být jen příslušník kmene Kurajšajovců, jenž je spřízněný s prorokem Mohamadem. Hášimovci svůj původ odvozují přímo od Mohameda, Chalífa byl nejvyšší duchovní autoritou islámu a do pádu arabského chalífátu v roce 1258 i světským vládcem říše.

Bagdádí zahynul poslední říjnovou sobotu. Když ho pronásledovalo americké komando,  odpálil vestu s výbušninami, kterou měl na sobě.

Islámský stát sice působí i v Somálsku, tam ale hraje v boji proti vládě mnohem větší roli hnutí aš-Šabáb napojené na Al-Káidu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků