Hlavní obsah
 

Sikhové se střetli ve Zlatém chrámu, došlo na meče

Meči ozbrojení sikhové se v pátek utkali ve svém nejposvátnějším místě, ve Zlatém chrámu v Amritsaru. Střet, který vypukl kvůli tomu, že se nemohli dohodnout, kdo promluví jako první na vzpomínkové akci k třicátému výročí útoku armády na chrám, si vyžádal na 30 zraněných. Tři skončili v nemocnici.

 
Sikhové se střetli ve Zlatém chrámu, došlo na meče

Policisté uvedli, že na počátku střetu byla hádka mezi zaměstnanci chrámu a skupinou sikhů, kteří přišli uctít oběti útoku armády na chrám. Spor se ale nepodařilo vyřešit a do rvačky se zapojily desítky sikhů.

Sikhové před Zlatým chrámem mávají meči

Foto: Munish Sharma, Reuters

Nejvyšší představitel rady sikhů zvané Akal Takch Džiani Gurbačán Singh řekl, že se střet bude vyšetřovat: „Bude podniknuto vyšetřování násilných střetů a budou podniknuty kroky proti obviněným.“

Bojující sikhové v chrámu v Amritsaru

Foto: Munish Sharma, Reuters

Mluvčí sikhské strany Širómani akálí dal, která vládne v převážně sikhském státě Paňdžáb, potyčku označil za nešťastnou. Podle něj bylo chování lidí v bitce nepřijatelné a účastníci musejí být potrestání. Podle některých zdrojů ale právě členové této strany s násilnostmi začali.

Indické policistky před zlatým chrámem v Amritsaru

Foto: Munish Sharma, Reuters

Sikhové si ve Zlatém chrámu připomínali zásah armády z roku 1984, který nařídila premiérka Indíra Gándhiová, aby vytlačila z chrámu sikhské separatisty, kteří chtěli vytvořit vlastní sikhský Chálistán.

V chrámu bylo zabito podle oficiálních údajů pět set lidí, sikhové mluví o dvojnásobku. Indíru Gándhiovou o několik měsíců později zavraždil sikhský příslušník její ochranky.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků