Hlavní obsah
Guinejští vojáci hlídkují v ulicích města Konakry Foto: Reuters

Pučisté v Guineji vyhlásili noční zákaz vycházení

Pučisté v africké Guineji vyhlásili ve středu odpoledne noční zákaz vycházení na území celé země. Varovali generály podporující svrženou vládu, aby k udržení moci nenajali žoldnéře ze zahraničí. Guinejská vláda požádala mezinárodní společenství o pomoc při řešení krize.

Guinejští vojáci hlídkují v ulicích města Konakry Foto: Reuters
Pučisté v Guineji vyhlásili noční zákaz vycházení

Pučisté v rádiu ohlásili rozpuštění dosavadní vlády a vytvoření prozatímního kabinetu, který tvoří představitelé armády.

Armádní vzbouřenci se pokusili o převrat pouhých několik hodin po smrti autoritářského prezidenta Lansana Contého, který vládl v zemi od roku 1984. Státní pohřeb je plánován na pátek.

Podle mluvčího vzbouřenců kapitána Moussy Camary má nová Národní rada pro demokracii 32 členů, přičemž 26 členů jsou vojáci. Rada má podle něho připravit uspořádání prezidentských voleb. Podle původních zpráv se měly uskutečnit do 60 dnů, pak ale Camara slíbil svobodné a tranpsranetní volby na rok 2010. Dočasně bude jmenován jak prezident, tak premiér, dodal bez dalších podrobností Moussa Camara.

Zůstává mnho nejasností

Stále ale není jasné, zda pučisté ovládli celou zemi. Premiér Ahmed Tidiane Souaré prohlásil, že vláda zůstává u moci. Podle guinejské ústavy se po smrti Contého do čela země postavil Aboubacar Somparé, který se obrátil na mezinárodní společenství, aby zemi pomohlo. „Mezinárodní společenství musí zabránit armádě, aby přerušila demokratizační proces,“ uvedl v apelu Somparé.

Africká unie se sešla na krizovém zasedání, sousedé Guineje se obávají nestability. Libérie, Sierra Leone a Pobřeží slonoviny se teprve nedávno začaly zotavovat z krvavých válečných konfliktů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků