Hlavní obsah

Zproštění obžaloby českého entomologa Petra Šváchy, o němž rozhodl v září indický soud, nabylo právní moci. Proti soudnímu verdiktu se totiž do zákonného termínu 9. října nikdo neodvolal.

Propuštěný entomolog může domů, ale nemá pas

Právu to v pátek mailem sdělil přímo z Daarjeelingu Petr Švácha, který by tak podle svých slov mohl již odletět domů, jenže nemá pas.

„Náš soudce bude až v pondělí a náhradní to odmítá udělat. Poté budu v Dillí čekat, až ambasáda zařídí visa, protože původní již propadla,“ uvedl Švácha v dopise s tím, že jeho kolega Emil Kučera, který ve stejném soudním procesu byl odsouzen na tři roky vězení, se odvolací stání u soudu vyšší instance dočká 6. listopadu.

Oba entomologové byli v severovýchodní Indii zadrženi 22. června nedaleko národního parku Singalila. Lesní úředníci u nich našli na 200 kusů hmyzu. Vědci od začátku rozhodně odmítali, že by vstoupili do národního parku a hmyz sbírali pro komerční účely, jak stálo v obžalobě. Soudní proces kromě průtahů poznamenaly i stávky a údajná manipulace s důkazy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků