Hlavní obsah
Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong, v pozadí Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Foto: Uncredited, ČTK/AP

Promluvila sestra severokorejského diktátora a byla ostrá jako břitva

Kim Jo-čong, mladší sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una, prolomila mlčení a vydala své první prohlášení. Je ostré jako břitva a plné urážek směrem k Jižní Koreji, píše server arabnews.com. Pozorovatelé upozorňují, že prohlášení Kim Jo-čong naznačuje „zvýšení jejího postavení a vlivu, kdy pomáhá svému bratrovi v jeho veřejné činnosti“, uvedl analytik Cheong Seong-Chang.

Sestra severokorejského diktátora Kim Jo-čong, v pozadí Kim Čong-un s jihokorejským prezidentem Foto: Uncredited, ČTK/AP
Promluvila sestra severokorejského diktátora a byla ostrá jako břitva

„Pokud vím, tak Jih také rád pořádá společná vojenská cvičení. A není znepokojen takovými nechutnými činy, jako je nákup ultramoderního vojenského hardwaru,“ cituje server Japan Times sestru severokorejského vůdce. Ta kritizovala společné vojenské cvičení Jižní Koreje se Spojenými státy. Podle jejích slov je pokrytecké, že Jižní Korea takové cvičení pořádá, ale Severní Koreu od něj odrazuje.

„Takové gangsterské tvrzení nelze nikdy očekávat od těch, kdo mají normální způsob myšlení,“ řekla. Úřad jihokorejského prezidenta nazvala „popáleným dítětem, které se bojí ohně“. Na adresu jihokorejského prezidenta Mun Če-ina, s nímž se několikrát setkala, se ovšem zdržela invektiv. Řekla pouze: „Reakce Jihu je politováníhodná a zklamala. Ale je trochu štěstí, že to nebylo přímé prohlášení prezidenta.“

Kim Jo-čong s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem

Foto: Bae Jae-man, ČTK/AP

Kim Jo-čong má na starosti propagační záležitosti Severní Koreje. Často se účastnila významných veřejných akcí svého bratra včetně vrcholných schůzek s prezidentem Donaldem Trumpem a dalšími politiky. Její prohlášení je první svého druhu a naznačuje zvýšení jejího vlivu a politického postavení. Analytici ji považují v severokorejském mocenském systému za číslo 2.

Severní Korea odpálila v pondělí dvě střely krátkého doletu. Obě dopadly do moře, uvedlo jihokorejské ministerstvo obrany. Akce se uskutečnila dva dny poté, co média informovala o vojenském cvičení, na které osobně dohlížel i severokorejský vůdce Kim Čong-un.

Severokorejský vůdce v závěru loňského roku prohlásil, že KLDR nemá důvod prodlužovat své moratorium na zkoušky jaderných zbraní a raket dlouhého doletu. Postěžoval si na "gangsterské sankce a nátlak" a varoval, že pokud USA nezmění nepřátelskou politiku vůči Pchjongjangu, KLDR bude pokračovat ve vývoji moderních zbraňových systémů. Přislíbil také, že brzy předvede "novou strategickou zbraň".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků