Hlavní obsah
Etiopané při demonstraci na podporu premiéra Abiyho Ahmeda v Addis Abebě Foto: Maheder Haileselassie, Reuters

Projev etiopského premiéra přerušil výbuch granátu, přes 80 zraněných

Okolím pódia, na kterém etiopský premiér Abiy Ahmed v sobotu pronášel projev, otřásl výbuch. Ministerský předseda vzápětí uvedl, že při explozi zahynulo několik lidí a další byli zraněni. Podle upřesňujících informací však exploze nemá na svědomí oběti na životech, zraněných je nejméně 83. Podle agentury Reuters vybuchl granát.

Etiopané při demonstraci na podporu premiéra Abiyho Ahmeda v Addis Abebě Foto: Maheder Haileselassie, Reuters
Projev etiopského premiéra přerušil výbuch granátu, přes 80 zraněných

"Byl to granát. Někdo se ho snažil hodit na pódium, kde byl premiér," uvedl jeden z organizátorů shromáždění stoupenců jednačtyřicetiletého premiéra Seyoum Teshome.

Ahmeda z místa odvezla ochranka. Následně v televizním projevu incident označil za "neúspěšný pokus sil, které nechtějí jednotnou Etiopii" a původně uvedl, že zabito bylo "několik lidí".

Etiopský premiér Abiy Ahmed

Foto: Tiksa Negeri, Reuters

Premiér hovořil na náměstí v Addis Abebě před davem stoupenců, kteří drželi transparenty s nápisy jako: "Jedna láska, jedna Etiopie". Desetitisícům shromážděných premiér vzkázal, že změny nastanou brzy a budou nezvratné.

Ahmed, který úřad zastává od dubna, obyvatele druhé nejlidnatější africké země překvapil, když oznámil, že propustí desetitisíce vězňů a otevře státní firmy soukromým investorům. Rovněž se vyslovil pro bezpodmínečné usmíření se sousední Eritreou.

S reformami nejsou ale spokojeni všichni. Někteří Etiopané u hranice s Eritreou proti usmíření protestovali. Tigrejská lidová osvobozenecká fronta, která je stranou v etiopské vládní koalici a uplynulých 27 let byla dominantní silou v etiopské vládě, uvedla, že příměří bylo oznámeno dříve, než o tom jednal kongres vládnoucí strany.

Mezi Etiopií a Eritrejí panovalo napětí od konce války v letech 1998-2000. Poválečná mezinárodní komise totiž rozhodla, že město Badme a několik dalších území připadne Eritreji, což Etiopie odmítla akceptovat a ze sporného území nestáhla vojáky. Eritrea proto Etiopii obvinila z okupace.

Obnovení diplomatických styků Eritrea podmínila etiopským souhlasem s poválečnou hranicí. Nový etiopský premiér se nicméně zavázal, že bude usilovat o usmíření se severními sousedy.

Eritrea dříve patřila k Etiopii, v roce 1991 ale získala po 30 letech bojů samostatnost. Obě země se spolu v letech 1998 až 2000 utkaly v další válce. Při novém konfliktu přišlo o život na 70 000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků