Hlavní obsah
Adolf Hitler hovoří v den vypuknutí války (1. září 1939) v říšském sněmu. Foto: Profimedia.cz

Předseda egyptského parlamentu se zastal Hitlera

Předseda egyptského parlamentu Alí Abdal Ál vyvolal pobouření Egypťanů, když ocenil Adolfa Hitlera za jeho projekty budování infrastruktury v Německu. Použil toto tvrzení k obhajobě rozvojových plánů egyptského prezidenta Abdal Fattáha Sísího a vysokých vládních výdajů.

Adolf Hitler hovoří v den vypuknutí války (1. září 1939) v říšském sněmu. Foto: Profimedia.cz
Předseda egyptského parlamentu se zastal Hitlera

„Hitler měl své chyby, ale to, co mu umožnilo rozšíření na východ a na západ, bylo vytvoření silné infrastruktury,“ řekl sedmdesátiletý Ál, který je profesorem práva. Nyní prohlašuje, že jeho výroky byly vytrženy z kontextu.

Při svém projevu požádal poslance, aby drželi minutu ticha na podporu prezidentova úsilí vybudovat moderní Egypt. Prohlásil, že infrastruktura, kterou vybudovalo Německo za Hitlera, může být příkladem pro celý svět.

Egypt začal před několika lety s ekonomickými úsporami a více než 30 procent obyvatel se potýká s chudobou. Nedávné protesty byly namířeny proti korupci, která panuje ve vládních a armádních kruzích a která se týká hlavně projektů výstavby. Policisté pozatýkali stovky demonstrantů.

Ál podle uživatelů sociálních sítí svými výroky a přirovnáním Sísího k Hitlerovi poškodil postavení Egypta ve světě. Předseda parlamentu později řekl, že se Hitler dopustil „mnoha zločinů, které nelze schvalovat“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků