Hlavní obsah
 

Požár zničil památku UNESCO, 500 let starý hrad na Okinawě

Rozsáhlý požár zničil v noci na čtvrtek hlavní části dřevěného hradu Šuri na japonském ostrově Okinawa, který je na seznamu světového dědictví UNESCO. Hasiči bojovali s ohněm až do rozednění, uvedla stanice BBC.

 
Požár zničil památku UNESCO, 500 let starý hrad na Okinawě

Hlavní budova historického hradu shořela a zničeny byly také další objekty ležící severně a jižně od ní, informovala japonská média. Podle policie nebyl nikdo zraněn.

„Příčina požáru ještě nebyla určena, ale bezpečnostní alarm zazněl kolem 2:30,“ řekl mluvčí policejní prefektury na Okinawě Rjó Koči.

Z hradu nezůstalo skoro nic

Foto: ČTK/AP

Hrad Šuri byl postaven před půl tisíciletím za vlády dynastie Rjúkjú na vrcholu hory nad městem Naha. Okolo něj byla kamenná zeď. V roce 1933 byl označen za japonskou národní památku.

Během dobývání Okinawy Američany v roce 1945 byl téměř zničen při bojích. Po válce byl znovu vybudován, i když byly za války zničeny mnohé dokumenty, které by pomohly s jeho obnovou. Zpřístupněn byl v roce 1992 a v roce 2000 byl zapsán na seznam UNESCO.

Hrad Šuri na Okinawě v plamenech

Foto: Jun Hirata, ČTK/AP

Hrad, ve kterém se spojovaly čínské a japonské architektonické prvky, ukazoval na svébytnost kultury dynastie Rjúkjú a byl symbolem identity obyvatel Okinawy. V roce 1879 byl ale král vyhnán a Okinawa připojena k Japonsku.

Dohašování trosek hradu Šuri

Foto: Kyodo, Reuters

Hrad, který byl největší dřevěnou stavbou na Okinawě, vyhořel třikrát už za vlády dynastie Rjúkjú.

Požár se silně dotkl obyvatel. Starostka Mikiko Širomová řekla stanici NHK, že město udělá vše, co je v jeho silách, aby se vypořádalo s ohněm i jeho následky.

Plameny strávily dřevěnou konstrukci hradu.

Foto: ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků