Hlavní obsah
Móhandás Karamčanda (Mahátma) Gándhí Foto: Profimedia.cz

Popel Mahátmy Gándhího někdo ukradl

Neznámí zloději ukradli část popela indického politika a bojovníka za národní nezávislost Móhandáse Karamčanda (Mahátmy) Gándhího. Do památníku v centrální Indii se výtržníci vloupali ve středu, kdy by Gándhí oslavil 150. narozeniny, informoval server BBC. Útočníci také ve svatyni zelenou barvou pokreslili plakát s politikovou podobiznou a napsali na něj slovo „zrádce”.

Móhandás Karamčanda (Mahátma) Gándhí Foto: Profimedia.cz
Popel Mahátmy Gándhího někdo ukradl

Někteří radikální hinduisté jsou dodnes přesvědčeni, že Gándhí, který také vyznával hinduismus, byl ve svém boji za jednotu Indie příliš „promuslimský“ a zradil tím tak hodnoty vlastního náboženství.

Část Gándhího popela byla po jeho smrti podle hinduistické tradice rozptýlena do řeky, část ale byla zachována a rozdělena mezi několik památníků po celé zemi. Zloději pronikli právě do jednoho z nich ve státě Madhjapradéš.

„Brzy ráno jsem v den Gándhího narozenin otevřel brány památníku. Když jsem se v jedenáct večer vrátil, zjistil jsem, že popel chybí a Gándhího plakát je počmáraný,“ citoval správce památníku indický server The Wire. Případ začala vyšetřovat policie.

Vystudovaný právník Gándhí se narodil 2. října 1869. Jeho politika nenásilného odporu, kterou se snažil dosáhnout nezávislosti Indie na Británii, z něj učinila vzor milionů lidí po celém světě. Mahátma (Velký duch; tento titul se začal používat v roce 1914) byl zastřelen hinduistickým extremistou v roce 1948.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků