Hlavní obsah
Loď Greenpeace Rainbow Warrior Foto: Profimedia.cz

Polští pohraničníci vstoupili na loď Greenpeace blokující přístav

Ozbrojení příslušníci polské pohraniční stráže v noci na úterý vstoupili na loď ekologické organizace Greenpeace Rainbow Warrior, která v pondělí v gdaňském přístavu zablokovala vykládku lodi s uhlím z Mosambiku. Zadrženo bylo 18 lidí na palubě plavidla. Na svém webu o tom informovala televize TVN24.

Loď Greenpeace Rainbow Warrior Foto: Profimedia.cz
Polští pohraničníci vstoupili na loď Greenpeace blokující přístav

Podle videozáznamu zveřejněného na sociálních sítích pohraniční stráž vyzbrojená automatickými zbraněmi vtrhla na loď, přičemž rozbila okna kajuty. Po vstupu pohraničníci přikázali přítomným, aby ukázali ruce a lehli si na zem.

Nadajemy na żywo Gdańska. gdzie aktywiści na statku Rainbow Warrior blokują transport węgla z Mozambiku.

Posted by Greenpeace Polska on Monday, September 9, 2019

Podle TVN24 zasahující jednotka zadržela všech 18 lidí na palubě. Mluvčí pohraniční stráže Agnieszka Goliasová agentuře AFP upřesnila, že všichni byli sice z lodi odvedeni na břeh, nicméně 16 osob bylo po prověření totožnosti propuštěno. K výslechu byli předvedeni jen kapitán a jeden aktivista.

Greenpeace: Zrušme závislost na uhlí

Organizace Greenpeace v prohlášení uvedla, že šlo o „pokojný protest s cílem upozornit polskou vládu na naléhavou potřebu chránit klima a do roku 2030 ustoupit od uhlí”.

„Aktivisté chtěli touto akcí v gdaňském přístavu poukázat na absurdní situaci, v níž se nacházíme a za kterou může nynější polská energetická politika,” řekl TVN24 Marek Józefiak, koordinátor kampaně Klima a energie v polské odbočce Greenpeace.

„Naše vláda nejenže nechrání klima, ale činí nás závislými na dovozu uhlí. Každá čtvrtá tuna uhlí spálená v Polsku je dovezená,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků