Hlavní obsah
Při rwandské genocidě přišlo o život 800 000 lidí. Foto: Profimedia.cz

Mezinárodní soud pro genocidu ve Rwandě ve čtvrtek poslal bývalého rwandského ministra mládeže a sportu na doživotí do vězení za podíl masakrech z roku 1994 v této africké zemi. Během sto dnů od dubna do června tu tehdy členové většinového kmene Hutuů povraždili na 800 000 menšinových Tutsiů a umírněných Hutuů.

Při rwandské genocidě přišlo o život 800 000 lidí. Foto: Profimedia.cz
Plánovač rwandské genocidy dostal doživotí

Callixte Nzabonimana hrál podle soudců v masakrech zásadní roli. Naváděl k zabíjení Tutsiů, uzavřel s dalšími tehdejšími ministry "smlouvu" za tímto účelem a na veřejných vystoupeních v dubnu, květnu a v červnu 1994 na různých místech provincie Gitarama podněcoval k vyhlazení Tutsiů.

Soud ho shledal vinným z genocidy, spiknutí, navádění a vyhlazení. Nzabonimanův právník agentuře AFP řekl, že se odvolá.

Genocida ve Rwandě vypukla krátce poté, co bylo v dubnu 1994 sestřeleno letadlo s tehdejším prezidentem Juvénalem Habyarimanou, který patřil k většinovému hutuskému obyvatelstvu. Asi 2,7 miliónu obyvatel muselo během masového vyvražďování uprchnout ze svých domovů a přibližně 1,6 miliónu jich odešlo do zahraničí.

Mezinárodní trestní tribunál pro Rwandu (ICTR) byl zřízen Radou bezpečnosti OSN v listopadu 1994 a pracovat začal o tři roky později. Do jeho jurisdikce spadají závažné zločiny spáchané na území Rwandy v roce 1994. Odsoudil několik členů rwandské vlády činné v době genocidy včetně tehdejšího premiéra Jeana Kambandy. Činnost soudu, který nemůže vynášet rozsudek trestu smrti, by podle serveru BBC měla skončit do konce roku 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků