Hlavní obsah
Tanky Čínské lidové armády na náměstí Nebeského klidu 5. června 1989 Foto: Jeff Widener, ČTK/AP

Peking odmítl, že by protesty před 30 lety byly potlačeny

Mluvčí čínského ministerstva obrany vyzval ve čtvrtek novináře, aby neuváděli, že prodemokratické protesty na pekingském náměstí Tchien-an-men v roce 1989 byly „potlačeny”. Při brutálním zásahu čínské armády, od kterého uplyne příští týden 30 let, zahynulo možná až deset tisíc lidí.

Tanky Čínské lidové armády na náměstí Nebeského klidu 5. června 1989 Foto: Jeff Widener, ČTK/AP
Peking odmítl, že by protesty před 30 lety byly potlačeny

Na dotaz jednoho z novinářů, zda si čínská armáda nějakým způsobem připomene potlačení studentských demonstrací v noci z 3. na 4. června 1989, mluvčí ministerstva obrany na tiskové konferenci reagoval podrážděně.

„V prvé řadě bych rád váš výrok upřesnil. Nesouhlasím s použitím slova 'potlačení',” prohlásil mluvčí Wu Čchien. „Postup čínských reforem, rozvoj a stabilita země v uplynulých 30 letech, úspěchy, kterých jsme dosáhli, na vaši otázku již odpověděly,” řekl.

Čínská armáda poslala v noci na 4. června 1989 příslušníky několika armádních skupin vyzbrojených tanky a obrněnými transportéry proti demonstrantům, kteří od 18. dubna požadovali na pekingském náměstí zásah proti korupci a demokratické reformy.

Při zásahu na příjezdových cestách a na samotném náměstí zahynuly stovky, možná až tisíce lidí. Peking doposud celkový počet obětí nezveřejnil, jen přiznal, že jich bylo několik set. Téma je v Číně nadále tabuizováno. Britský diplomat Alan Donald poslal hned po zásahu tajnou depeši, že brutálně zmasakrováno bylo deset tisíc lidí. Její text byl zveřejněn v roce 2017. Podobný údaj uvedla i americká tajná zpráva, která s odvoláním na čínský vojenský zdroj psala o 10 454 obětech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků