Hlavní obsah
Policie demonstrace v Hongkongu rozhání slzným plynem a dochází i na potyčky. Foto: Thomas Peter, Reuters

Peking nepovolil návštěvu amerických lodí v Hongkongu

Čína nevyhověla žádosti dvou lodí armády Spojených států, které chtěly v nejbližších týdnech kotvit v Hongkongu, napsala agentura Reuters. Hongkong se aktuálně nachází v hluboké politické krizi, kritici místní vlády již několik týdnů demonstrují proti údajně zvyšujícímu se vlivu Pekingu.

Policie demonstrace v Hongkongu rozhání slzným plynem a dochází i na potyčky. Foto: Thomas Peter, Reuters
Peking nepovolil návštěvu amerických lodí v Hongkongu

O možnost kotvit v hongkongském přístavu požádala loď Green Bay, která je určená k převozu obojživelných vozidel, a křižník Lake Erie. První plavidlo plánovalo navštívit jihočínské město do konce měsíce, to druhé v září. Čína podle agentury Reuters zamítnutí žádostí nezdůvodnila. O bezprecedentní krok by se nicméně nejednalo, podobnou žádost Peking odmítl i loni v září.

Hongkongem v posledních týdnech zmítá vlna masivních protestů. Demonstranty původně vyburcoval návrh zákona o vydávání osob k trestnímu stíhání do pevninské Číny, který kritici považovali za hrozbu pro nezávislost hongkongské justice. Protesty se postupně změnily ve vyjádření obecnější nespokojenosti se směřováním regionu. Policie pravidelně demonstrace rozhání slzným plynem a dochází i na potyčky s účastníky.

K dění na jihu Číny se vyjádřil v úterý také americký prezident Donald Trump, který protesty označil za „obtížnou situací“ a vyjádřil naději, že „pro všechny, včetně Číny“ dopadnou dobře. Poněkud neurčitě dodal, že doufá, že protesty se vyvinou směrem „ke svobodě“. Trump dnes také napsal na Twitteru, že má od tajných služeb informace o přesunu čínských vojáků k hranicím Hongkongu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků