Hlavní obsah

Palivové tyče ve Fukušimě roztály hned první den

Novinky, rei

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Tokio

Provozovatel poškozené jaderné elektrárny Fukušima 1 na severovýchodě Japonska poprvé přiznal, že k částečnému roztavení palivových tyčí v prvním varném reaktoru došlo již 16 hodin po ničivém zemětřesení a tsunami z 11. března. Zároveň firma TEPCO připustila, že mohlo dojít k roztavení také u druhého a třetího reaktoru. Přispěly k tomu omyly techniků.

Foto: Handout , Reuters

Technik v budově poškozeného prvního reaktoru Fukušimy 1.

Článek

Firma Tokio Power Electric & Co. v pondělí zveřejnila přes dva tisíce stran dokumentů a fotografií vztahujících se k prvním minutám a hodinám po živelné pohromě ve Fukušimě. Materiály dokreslují napjatou atmosféru v řídících místnostech a dokazují, že během prvních 24 hodin se stav horšil mnohem rychleji, než bylo dosud uváděno.

Zemětřesení o síle devíti stupňů Richterovy škály udeřilo krátce před třetí hodinou odpolední. Manažeři elektrárny měli právě jednání s regulátory. Když se otřásla zem, v zasedacím sále popadaly svazky s dokumenty, popraskaly zdi a strop, napsal list The Wall Street Journal.

Situace se však zdála být pod kontrolou. Aktivní reaktory byly automaticky odstaveny, začaly pracovat záložní dieselové agregáty, v elektrárně se znovu rozsvítilo a začaly houkat výstražné systémy. Téměř přesně hodinu nato ale přišla patnáctimetrová vlna tsunami, překonala bariéry a záložní generátory vyřadila z provozu.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Japonsko - detailní záběry poškozených reaktorůVideo: Reuters

Uzavřeli ventily a nevěděli o výpadku

Technici v elektrárně byli s prvním soumrakem po zemětřesení tak zoufalí, že se vydali do blízkých domů a aut, které voda nesebrala, a vyjímali z nich baterie, jimiž se pokoušeli oživit nefunkční zařízení v elektrárně. Výpadek elektřiny přispěl k okamžitému nebezpečnému přehřívání zejména prvního reaktoru. Pracovníci museli otevřít tlakové ventily ručně.

Skutečný problém je jaderná elektrárna.
Premiér Naoto Kan bezprostředně po tsunami

Navíc hned po zemětřesení došlo k prvním omylům. Inženýři nevěděli, že poslední pojistka, záložní baterie, sotva funguje, a tudíž se mylně domnívali, že mají osm hodin času na opravy, než bude situace skutečně vážná. Důsledkem bylo mnohem rychlejší tavení palivových tyčí, než se dosud odhadovalo. Firma TEPCO nově přiznala, že se v prvním z šesti reaktorů dostavilo už první den.

V jednom reaktoru dokonce technici uzavřeli ventily záložního chladicího systému ihned po otřesech ještě před úderem tsunami v domnění, že ho není potřeba. Tento systém přitom vůbec nepotřebuje přívod elektřiny. I to podle zprávy vyšetřovatelů přispělo k tavení jaderného paliva v tyčích.

Z rekonstrukce událostí z 11. března vyplývá, že jeden z prvních lidí, kdo si uvědomil závažnost situace, byl premiér Naoto Kan. Když se během zasedání bezpečnostní rady krátce po tsunami dozvěděl o výpadku elektřiny ve Fukušimě, poznamenal: „Skutečný problém je jaderná elektrárna.“

„3:50: Stav vody neznámý, 9:51: Vstup do budovy reaktoru zakázán,“ to je asi nejvýmluvnější dvojice poznámek, které zapsali na tabule pracovníci v řídících místnostech elektrárny.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry z prvního reaktoru ve FukušiměVideo: Reuters

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám