Hlavní obsah

Oslavy za stovky milionů. Thajsko vítá nového krále

Mahá Vatčirálongkón byl o víkendu v Thajsku formálně korunován jako Ráma X. Tím odstartovaly několikadenní bujaré oslavy, které tuto jihovýchodní asijskou zemi vyjdou odhadem na 30 milionů dolarů, tedy v přepočtu téměř 700 milionů korun. Konstitučním monarchou se stal v jihovýchodní Asii již před dvěma lety, kdy zemřel jeho otec Pchúmipchon Adundét, avšak korunovační obřady byly odloženy až po skončení období smutku za minulého krále.

Oslavy za stovky milionů. Thajsko vítá nového krále

Část třídenních obřadů spočívá v náboženských rituálech a převzetí insignií. Vatčirálongkón dostal na hlavu velkou korunu vítězství, která váží přes sedm kilogramů. Koruna vítězství je vysoká 66 centimetrů. Je symbolem hory Méru, uctívané jak hinduisty, tak buddhisty. Svou vahou má koruna symbolizovat královo panovnické břemeno. Na vrcholu koruny kuželovitého tvaru je velký diamant z Kalkaty.

Samotné korunovaci předcházel purifikační ceremoniál, při němž byl panovník, oděný v bílém rouchu, pomazán posvátnou vodou pocházející z různých míst. Jakmile voda začala proudit na královu hlavu, ozvala se palba děl pocházejících z 19. století a používaných speciálně u příležitosti korunovace. Každé z nich vypálilo deset salv.

V Thajsku byl formálně korunován král Mahá Vatčirálongkóna jako Ráma X.

Foto: ČTK/AP

Korunovační obřady trvají tři dny.

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Průvod a zahraniční diplomaté

Po purifikačním, tedy očistném ceremoniálu následovalo pomazání. Vatčirálongkón, tentokrát už ve zlatem zdobeném královském oděvu seděl na trůnu s osmi hodnostáři po boku. Každý z nich mu na hlavu nalil posvátnou vodu a stejně tak i devátý hodnostář, coby zástupce boží. Obřad zasvěcení skončil umístěním devítistupňového baldachýnu nad trůn. Vodu použitou při prvních dvou rituálech odebrali buddhističí mniši a bráhmanští kněží v dubnu ze 117 různých zdrojů v celé zemi.

V neděli pokračovaly oslavy průvodem, v němž krále vojáci nesli ve zlatých nosítkách. V pondělí se pak panovník objeví na balkoně královského paláce v Bangkoku a přijme zahraniční diplomaty.

Před palácovými zdmi se sešly davy lidí. Mnozí na sobě měli žluté košile, sledovali dění v paláci na obrazovkách a měli s sebou královy portréty i státní vlajky. Jak upozornil Reuters, žlutá barva v thajské kulturní tradici symbolizuje pondělí, což je den králova narození, a je to rovněž barva slunce, jež je zastoupením panovníka v rámci vesmíru.

Král Mahá Vatčirálongkóna s královnou Suthidou

Foto: Uncredited, ČTK/AP

Portrét krále Mahá Vatčirálongkóna

Foto: Navesh Chitrakar, Reuters

Poprvé svědky korunovace

Pchúmipchon Adundét vládl Thajsku rekordních 70 let, a většina Thajců proto neměla ještě příležitost být svědky korunovace panovníka. Podle thajské ústavy má král jen omezenou politickou moc, většina obyvatel země ale své panovníky uctívá téměř jako bohy. Zákony země navíc urážku královského majestátu tvrdě trestají, často mnohaletým vězením, a tak se kritika monarchy objevuje jen výjimečně.

Ke králi se připojila také jeho choť Suthida, s níž se Vatčirálongkón oženil ve středu a jíž dnes udělil plný titul královny. Pro šestašedesátiletého panovníka je to čtvrté manželství, s nynější ženou, která pracovala jako letuška, se seznámil v letadle. Od roku 2013 byla členkou panovníkovy ochranky.

Ve svém prvním proslovu král, sedící na vyvýšeném trůnu nad královnou, členy královské rodiny a bráhmanskými kněžími, slíbil, že bude „vždy panovat spravedlivě a v zájmu dobra království a národa”.

Většina Thajců zažívá korunovaci poprvé. Předchozí král Pchúmipchon Adundét totiž do své smrti v roce 2016 strávil na trůně rekordních 70 let.

Foto: Wason Wanichakorn, ČTK/AP

Korunní princ Mahá Vatčirálongkóna Bodindradebajavarangkun s korunní princeznou Maha Chakri Sirindhorn v roce 2008.

Foto: Adrees Latif, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků