Hlavní obsah
Zimbabwský prezident Robert Mugabe Foto: Mackson Wasamunu, Reuters

Opozice se s Mugabem nedohodla, ten chce vládu převzít sám

Zimbabwské opoziční Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) vzdalo naději na rozdělení moci s prezidentem Robertem Mugabem a jeho Africkým národním svazem Zimbabwe - Vlasteneckou frontou (ZANU-PF). Mugabe už předtím pohrozil, že vytvoří novou vládu bez ohledu na opozici.

Zimbabwský prezident Robert Mugabe Foto: Mackson Wasamunu, Reuters
Opozice se s Mugabem nedohodla, ten chce vládu převzít sám

"Nemůžeme donekonečna prodlužovat stav, kdy nemáme vládu," řekl podle listu Mugabe. Opozice na to zareagovala varováním, že na žádná ultimáta nepřistoupí. "Jak může někdo postavit vzájemný dialog na výhružkách a ultimátech? Chtějí nám dohodu vnutit, což je naprosto nepřípustné," uvedl mluvčí MDC Nelson Chamisa.

Rozhovory o dělbě moci mezi opozicí a prezidentským táborem skončily minulý týden bez výsledku. Hnutí MDC uvedlo, že Mugabe neprokázal respekt k zásadám vyjednávání a stáhlo svůj tým z Jihoafrické republiky, kde se rozhovory konaly.

Mugabe vs. opozice

Mugabe už během rozhovorů uvedl, že chce za každou cenu brzy vytvořit novou vládu, ať už s opozicí nebo bez ní. Přes protesty MDC svolal na ustavující zasedaní nově zvolený parlament a opozici vnucuje dohodu o vládě, jejímž předsedou by měl být Tsvangirai. Ten však odmítá funkci převzít, dokud nebudou posíleny pravomoci premiéra na úkor prezidentových, čili dokud nedojde k dohodě o dělbě moci.

Podle analytiků může Mugabe vytvořit novou vládu sám, v čele země by pak ale stál bez podpory parlamentu. Tam se MDC na základě březnových voleb opírá o křehkou většinu.

Roberta Mugabeho považuje Západ za diktátora. Zemi přivedl k hospodářskému krachu. Inflace v zemi činí podle oficiálních pramenů přes jedenáct miliónů procent, pozorovatelé hovoří až o čtyřnásobné výši.

Robert Mugabe


Narozen 21. 2. 1924 v Kutamě. Pochází z kmene Zezuru a v mládí byl vychován jezuity. Dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice (1951) a následně práva na Londýnské univerzitě.

Po působení v misijních školách v Rhodesii, Jihoafrické republice a Ghaně se v roce 1960 vrátil do vlasti. Zapojil se do politiky jako tiskový tajemník Národní demokratické strany, která usilovala o nezávislost Zimbabwe. V 60. letech byl několikrát vězněn a prakticky až do roku 1980 pobýval mosambickém exilu.

Téhož roku byl zvolen do čela Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty. Jako první demokraticky zvolený vůdce, byl do roku 1987 předsedou vlády. Poté co byl tento post zrušen, se stal prezidentem republiky. Tuto funkci vykonává dosud.

Spojené státy a EU ho od poloviny 90. let obviňují z hromadění majetku. Za nepřijatelné považují též Mugabeho podporu zabírání bělošských farem v roce 2000 a další rozhodnutí vedoucí k omezování lidských práv.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků