Hlavní obsah
 

Obětí výbuchů v Mogadišu už je 300, jde o nejkrvavější útok v dějinách Somálska

Počet mrtvých po sobotních explozích v somálské metropoli Mogadišu vystoupil na více než 300. Také zraněných je přibližně 300. V pondělí to s odkazem na zdravotnické zdroje uvedla agentura Reuters. Podle úřadů jde o nejtragičtější útok v dějinách Somálska. Vláda z něj viní islamisty z hnutí Šabáb, ti se však k masakru zatím nepřihlásili.

 
Obětí výbuchů v Mogadišu už je 300, jde o nejkrvavější útok v dějinách Somálska

Většina ze zraněných je ve vážném stavu, sdělila agentuře AP zdravotnice. Premiér Hassan Ali Khayre v neděli řekl, že zahynuli takřka výhradně civilisté. Prezident Mohamed Abdullahi Mohamed vyhlásil třídenní smutek.

Největší zkázu napáchala exploze nákladního vozidla v hustě osídlené obchodní čtvrti Hodan poblíž ministerstva zahraničí. Výbuch byl tak silný, že se zhroutilo několik budov, auta shořela a na ulicích ležela potrhaná těla dospělých i dětí. Později otřásl Mogadišem druhý, menší pumový útok ve čtvrti Medína.

Krev pro oběti na výzvu lékařů již darovaly tisíce obyvatel města včetně hlavy státu.

Hnutí Šabáb, napojené na globální teroristickou síť Al-Káida, usiluje o svržení prozápadní somálské vlády. V zemi chce pak zavést přísné islámské právo šaría.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků