Hlavní obsah
Mount Everest (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz

Nepál zpřísnil pravidla pro lezce na Mount Everest

Nepál po letošní tragické sezoně, kdy zahynulo nebo se pohřešuje jedenáct horolezců, zpřísnilo podmínky, za nichž zájemci získají povolení o výstup na Everest. Nově budou muset mít horolezci zkušenosti z nějaké hory v Nepálu, která je vyšší než 6500 metrů. Budou muset také doložit, že jsou v dobrém zdravotním stavu a bude je muset doprovázet vyškolený nepálský průvodce.

Mount Everest (ilustrační foto) Foto: Profimedia.cz
Nepál zpřísnil pravidla pro lezce na Mount Everest

Nepálská vláda zřídila zvláštní komisi složenou z úředníků, odborníků na horolezectví a zástupců horolezecké komunity poté, co se úřady staly terčem kritiky za to, že na Mount Everest nechají jít každého, kdo zaplatí poplatek ve výši 11 tisíc dolarů (255 425 korun).

Letos v květnu při pokusu o výstup na Mount Everest zahynulo nebo je od té doby pohřešovaných devět lidí na nepálské straně hory a dva na tibetské. Šlo o jednu z nejtragičtějších sezon za poslední roky. Příčinou byla jak nezkušenost horolezců, tak i skutečnost, že se jich k vrcholu vydalo příliš mnoho.

Ve frontě čekali v takzvané zóně smrti, kde je vzduch již moc řídký na to, aby v něm lidský organismus mohl dlouhodobě fungovat. Ocitli se tak v nebezpečí, že jim dojdou kyslíkové láhve.

Nicméně jistá členka komise nepálské vlády tvrdí, že horolezci umírali kvůli výškové nemoci, infarktu, vyčerpání, a ne kvůli tlačenici. Nová povinnost, aby s každým horolezcem šel průvodce, mají zabránit turistům v tom, aby se pokoušeli vylézt na Mount Everest sami.

Na nepálském území se nachází osm ze 14 nejvyšších hor světa. V letošní sezoně pro vstup na Mount Everest vydaly nepálské úřady 381 povolení. Toto období vrcholí v květnu, kdy pro výstup bývá nejpříhodnější počasí.

Foto: David Ryneš, Mapy.cz

FOTO: David Ryneš, Mapy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků