Hlavní obsah

Nejméně 40 mrtvých při záplavách na Filipínách

Nejméně 40 lidí v sobotu zahynulo při záplavách, které postihly Filipíny. Stovky lidí uprchly v obavách ze svých domovů, když prudké lijáky provázející tropickou bouři Ketsana v noci na dnešek zaplavily filipínskou metropoli Manila a sever Filipín. Informovala o tom agentura AP.

Nejméně 40 mrtvých při záplavách na Filipínách

Manila takové řádění živlu nepamatuje už 42 let, za 12 hodin spadlo tolik vody co jindy za měsíc, konkrétně asi půl metru. Vláda vyhlásila stav nouze v hlavním městě a dalších 25 z celkových 27 provincií. Podle ministra obrany opatření umožňuje poskytnout peníze na záchranné a rekonstrukční práce.

V nízko položených čtvrtích Manily a části sousední oblasti Rizal sahala voda až do výše prsou stojícího člověka, sdělil zástupce prezidentského mluvčího. V Rizalu si živel vyžádal nejvíce obětí, asi 35.

Záplavy byly hlášeny také v provinciích Bulacan a Pampanga severně od hlavního města. Podle tamního rozhlasu přinutily rozvodněné potoky a říčky obyvatele některých obcí uchýlit se na střechy domů, odkud museli být evakuováni.

Tropická bouře znásobila sezonní monzun a způsobila vydatné deště na většině ostrova Luzon, na němž Manila leží, sdělili meteorologové. Desítky letů na střední a severní Filipíny a opačným směrem musely být kvůli špatné viditelnosti zrušeny.

Stovky vozidel uvízly v zaplavených ulicích po celé metropoli a téměř 2000 cestujících a více než 150 vozidel zůstalo uvězněno v přístavech v několika oblastech jižně od Manily poté, co pobřežní policie nařídila přerušení trajektové přepravy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků