Hlavní obsah
Zbraně a střelivo, které loni v prosinci zabavila při razii proti organiazci 'Ndrangheta italská policie. Foto: Profimedia.cz

´Ndrangheta je globální hrozba, spojme proti ní síly, vyzval Interpol

Italská policie a mezinárodní policejní organizace Interpol vyzvaly k celosvětovému boji proti mafiánské organizaci 'Ndrangheta, která podle nich představuje globální hrozbu. Policejní představitelé na společném jednání s generálním tajemníkem Interpolu Jürgenem Stockem rovněž uvedli, že momentálně je na útěku 498 italských mafiánských bossů, z nichž 134 patří právě k 'Ndranghetě.

Zbraně a střelivo, které loni v prosinci zabavila při razii proti organiazci 'Ndrangheta italská policie. Foto: Profimedia.cz
´Ndrangheta je globální hrozba, spojme proti ní síly, vyzval Interpol

„Ndrangheta je celosvětovou hrozbou a ne nějaký italský folklórní či venkovský fenomén," zdůrazňují policisté.

Organizace má původ v jihoitalském regionu Kalábrie. Své kořeny zapustila také v Německu, Rakousku, Francii, Španělsku a desítkách dalších evropských zemí. Aktivní je i ve Spojených státech, Kanadě, Brazílii či státech Afriky.

„´Ndrangheta je největší, nejmocnější a nejrozvětvenější zločinecká organizace na světě," upozorňuje policejní prohlášení.

Krevní přísaha

'Ndrangheta je založena na rodinné příslušnosti a krevní přísaze, což přispívá k extrémní soudržnosti jejích členů, uvedla policie s tím, že v této organizaci jen s obtížemi dokáže získávat spolupracovníky.

„´Ndrangheta je největší, nejmocnější a nejrozvětvenější zločinecká organizace na světě"

Na vrcholu pyramidově uspořádané 'Ndranghety stojí takzvaný Santa, tedy Svatý, jehož skutečnou identitu často neznají ani jednotliví mafiánští bossové. Peníze 'Ndrangheta vydělává zejména na obchodu s kokainem, infiltruje ale také úřady, politické strany a podniky.

Podle serveru investigace.cz působí 'Ndrangheta také v Česku, které však pro ni zatím představuje spíše jen logistickou základnu než lukrativní drogový trh. Soustředí se tu zejména na investice do nemovitostí, kterými legalizuje výnosy z trestné činnosti.

O působení 'Ndranghety na Slovensku psal ve svém posledním článku i zavražděný slovenský novinář Ján Kuciak.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků