Hlavní obsah
Stanice ISS zachytila pomocí robotické paže Canadarm 2 nákladní loď Cygnus. Foto: ČTK/AP

Nákladní loď Cygnus doletěla k ISS, měla týden zpoždění

K Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) dorazila nákladní loď Cygnus (Labuť). Je to historicky druhé kosmické plavidlo, které na oběžnou dráhu vyslala soukromá společnost. Informovala o tom americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA).

Stanice ISS zachytila pomocí robotické paže Canadarm 2 nákladní loď Cygnus. Foto: ČTK/AP
Nákladní loď Cygnus doletěla k ISS, měla týden zpoždění

Posádka ISS uchopila "vesmírný náklaďák" robotickou paží ve 13:01 SELČ. Nyní pomocí tohoto staničního ramene připojí dopravní modul k orbitálnímu komplexu. Spojení bylo původně plánováno na minulou neděli, kvůli softwarové chybě se ale tehdy nepodařilo.

Příčinou byla podle expertů poměrně banální chyba - rozdílný formát časového údaje v navigačním programovém vybavení obou kosmických aparátů. ISS a Cygnus sice navázaly přímé spojení, Cygnus však odmítl přijmout navigační údaje vyslané z orbitálního komplexu. Proto bylo přistávání šest hodin před plánovaným připojením přerušeno.

Veze například 600 kilogramů zásob

Oprava dat byla sice jednoduchá, příležitost k opětovnému pokusu o přiblížení ale přišla až nyní. Přednost totiž dostal pilotovaný Sojuz s lidskou posádkou, která u ISS po šestihodinovém letu přistála ve čtvrtek.

Jako první komerční loď zakotvilo u ISS plavidlo Dragon americké společnosti SpaceX. Rovněž Cygnus je dílem americké firmy, v tomto případě za ním stojí Orbital Sciences Corporation.

Související téma

Mezinárodní vesmírná stanice ISS

Foto: Profimedia.cz

Nynější let lodě Cygnus je testovací, neboť má ověřit správnou a bezproblémovou funkci systémů. I tak je ale na palubě 600 kilogramů jídla, oblečení a dalších zásob.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků