Hlavní obsah
Srílanští policisté u domu radikálů Foto: Dinuka Liyanawatte, Reuters

Na Srí Lance zakázali po atentátech zahalování, příbuzní radikálního klerika se odpálili

Po brutálních atentátech na velikonoční neděli, které si vyžádaly přes 250 mrtvých, zakázali na Srí Lance zahalování na veřejnosti. Oznámil to v pondělí prezident Maithruipala Sisirsena. V pátek se podle BBC odpálili při razii dva bratři a otec radikálního kazatele Zahrana Hašíma, kterému se útok připisuje.

Srílanští policisté u domu radikálů Foto: Dinuka Liyanawatte, Reuters
Na Srí Lance zakázali po atentátech zahalování, příbuzní radikálního klerika se odpálili

S cílem zvýšit bezpečnost je zakázán jakýkoli oděv, který brání identifikaci, uvedla kancelář prezidenta. Konkrétně ale nejsou jmenovány žádné druhy oděvu jako nikáb či burka. Prezident k prosazení normy použil výjimečného stavu v zemi, jenž byl vyhlášen po útocích.

I nejvyšší orgán muslimských duchovních na Srí Lance vyzval ženy, aby si nezakrývaly tvář. Asi deset procent z 21 milionů obyvatel Srí Lanky jsou muslimové.

Srílanský policista na místě, kde se odpálili příbuzní radiálního kazatele v městě Sammanthurai

Foto: Dinuka Liyanawatte, Reuters

Po útocích na tři kostely a tři hotely zahájily srílanské bezpečnostní síly rozsáhlé pátrací operace. V pátek v Sammanthurai na východním pobřeží ostrova zaútočili vojáci na dům rodiny radikálního kazatele Zahrana Hašíma, který vedl radikální skupinu Národní tauhíd džamáate (NTJ), jíž se velikonoční útoky připisují. Klerik se odpálil v jednom z napadených hotelů. [celá zpráva]

Když vojáci zaútočili na dům příbuzných, odpálili se dva Hašímovi bratři a jeho otec.

Exploze zabily kromě nich samých i šest dětí a tři ženy. Další tři lidé byli zabiti v přestřelce s radikály. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků