Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Na Novém Zélandu otevřeli spermobanku pro HIV pozitivní dárce

První spermobanku pro HIV pozitivní dárce na světě otevřeli na Novém Zélandu. Určená je pro muže, kteří byli antivirotiky zaléčeni natolik, že nemohou nakazit další lidi. Zařízení nesoucí název Sperm Positive už skladuje sperma tří dárců. Spíše než pomáhat k početí dětí je ale smyslem zařízení zatím především boj se stigamatem, kterému HIV pozitivní pacienti čelí. Ve středu o tom informoval deník The Daily Mail.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Na Novém Zélandu otevřeli spermobanku pro HIV pozitivní dárce

„Mám mnoho přátel, kteří stejně jako já žijí s HIV, šli do toho a mají děti,“ vysvětlil britskému listu zakladatel spermobanky Damien Rule-Neal.

Nákaza smrtícím virem HIV mu byla diagnostikována v roce 1999. Před osmnácti roky mu ale lékaři potvrdili, že již není infekční, protože hladiny viru v jeho tělesných tekutinách pro ostatní nepředstavují nebezpečí.

Další šíření viru už není možné

Spermobanka si klade za cíl spojit potenciální HIV pozitivní dárce s příjemkyněmi prostřednictvím internetu a poskytnout jim potřebné zázemí.

„Je pro mě velmi uspokojující pomáhat lidem na jejich cestě, zároveň chci ale také odbourávat stigma,“ vysvětlil Rule-Neal. Nákaza virem HIV se šíří tělesnými tekutinami jako je krev, sperma, vaginální sekret nebo mateřské mléko.

V případě léčby antiretevirotiky ale hladina virů v krvi klesne na neměřitelnou úroveň a další šíření nákazy tak není možné.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků