Hlavní obsah
 

Na Náhorní Karabach dopadají zakázané kazetové bomby

Během bojů v Náhorním Karabachu byly použity jedny z nejhorších zbraní na světě, a to zakázané kazetové bomby, uvedla organizace Amnesty International. Své tvrzení opírá o záběry ze Stěpanakertu, hlavního města Náhorního Karabachu, a města Šuša. Experti Amnesty International tvrdí, že byla použita munice M095 DPICM izraelské výroby, která byla vypálena ázerbájdžánskými silami.

 
Na Náhorní Karabach dopadají zakázané kazetové bomby

„Použití kazetových bomb je podle mezinárodního práva zakázáno. Použití kazetových bomb k útoku na civilní oblasti je extrémně nebezpečné a povede pouze k dalším úmrtím a zraněním,“ uvedl Denis Krivošejev, zástupce ředitele Amnesty International pro Evropu a Střední Asii.

Kazetové bomby se skládají z kazety (kontejneru), který obsahuje menší druh munice, například drobné časované bombičky nebo miny. Ty jsou často načasovány tak, aby se aktivovaly až po delší době po bombardování a zranily tak velké množství lidí. Odhaduje se, že pět až 20 procent kazetových bomb neexploduje a stává se hrozbou pro civilní obyvatelstvo, uvádí Amnesty International.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Exploze v ázerbajdžándské Gandže

Video: Reuters

Arménie a Ázerbájdžán devátým dnem svádějí boje o enklávu Náhorní Karabach. Obnovené střety o region v jižní části Kavkazu jsou nejkrvavější za více než 25 let, napsala agentura Reuters. Obě země se navzájem obviňují z útoků na civilní oblasti.

Oficiální zástupci arménské populace Náhorního Karabachu uvedli, že při bojích zahynuli další vojáci, celková bilance obětí v řadách arménských ozbrojených sil tak stoupla na 223 mrtvých. Ázerbájdžán své vojenské ztráty nezveřejňuje, ale tvrdí, že v důsledku bojů už bylo zabito 25 ázerbájdžánských civilistů.

Spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá mezi Arménií a Ázerbájdžánem už desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu.

Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 tisíc mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje území za okupované.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků