Hlavní obsah

Na Hongkong míří nejsilnější tajfun za posledních 30 let

Supertajfun Usagi, který vyhnal z domovů na Tchaj-wanu tisíce lidí, ohrožuje aktuálně čínské území. Na jeho příchod se připravují především v Hongkongu, kde ho označují za nejsilnější bouři, která město zasáhne za posledních 30 let.

Na Hongkong míří nejsilnější tajfun za posledních 30 let

Příchod tajfunu Usagi nikdo nebere na lehkou váhu, byla pozastavena činnost v přístavu, zrušena byla i většina letů. V oblasti Perlové řeky jsou přepravovány tisíce lodí dále do vnitrozemí, a to kvůli strachu z vysokých vln.

Muži na pobřeží pozorují řádění Tajfunu Usagi

Foto: China Stringer Network, Reuters

Národní meteorologické centrum v Číně vyhlásilo v návaznosti na příchod tajfunu nejvyšší stupeň varování. Podle prognóz totiž může na hustě osídleném území dosahovat rychlost větru hodnoty až 165 km/h, hrozí rozsáhlé záplavy a nadměrné vysoké přílivové vlny.

Lidé v Číně fotografují vlny způsobené tajfunem Usagi

Foto: Chance Chan, Reuters

V provincii Fu-ťien bylo evakuováno do bezpečnějších oblastí na 80 000 lidí. V jaderné elektrárně Guangdong probíhají zajišťovací práce k co největšímu zabezpečení zdejší stanice.

Tajfun Usagi na Filipínách

Foto: Aaron Favila, ČTK/AP

Mnohé letecké společnosti zcela přerušily lety do měst Guangdong a Fujian, mezi čínskou pevninou a Tchaj-wanem byla přerušena lodní doprava, uvedla podle BBC místní agentura Xinhua.

Žena bojuje se silným větrem

Foto: Vincent Yu, ČTK/AP

Pokud se situace výrazně zhorší, budou během pondělí uzavřeny mnohé firmy a také burza v Hongkongu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků