Hlavní obsah

Na Guamu havaroval americký bombardér B-2

Na Andersenově vzdušné základně amerického vojenského letectva na ostrově Guam v sobotu havaroval těsně po startu "neviditelný" bombardér B-2. Dvoučlenná posádka se zachránila, informovala o nehodě americká armádní místa. "Piloti prošli lékařskou prohlídkou a jejich zdravotní stav je dobrý," konstatuje prohlášení amerického vojenského letectva.

Na Guamu havaroval americký bombardér B-2

Mluvčí vojenského letectva neposkytla k nehodě, ani k přítomnosti stroje na Guamu žádné podrobnosti. Bombardér B-2 má stejně jako další dvacítka těchto strojů trvalou základnu na Whitemanově leteckém středisku v americkém státě Missouri.

Podle agentury AP plnil bombardér na Guamu úkoly v rámci pravidelné rotace, jejímž cílem je posílit americkou přítomnost v oblasti asijsko-pacifického regionu v době, kdy další americké síly byly přemístěny do Iráku a Afghánistánu. Guam, který spadá pod svrchovanost Spojených států, leží asi 6000 kilometrů jihozápadně od Havaje.

B-2, jehož hodnota se pohybuje kolem 1,2 miliardy dolarů, využívá nejvyspělejších technologií, které mu umožňují uniknout radarovému zaměření, nebo ho alespoň velmi ztížit. Tím se mimořádně snižuje i nebezpečí, že by nepřátelské síly mohly tento stroj sestřelit.

Dolet téměř 10 000 kilometrů bez doplnění paliva umožňuje nasazovat B-2 i ve velmi vzdálených oblastech. Stroje B-2 byly nasazeny do operací například v Afghánistánu, v Iráku či v Srbsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků