Hlavní obsah
Foto: Jo Yonk-Hag, Reuters

MMF půjčil Zimbabwe půl miliardy dolarů

Mezinárodní měnový fond (MMF) půjčil Zimbabwe 512,3 miliónu dolarů (zhruba devět biliónů korun). Je to první půjčka této africké zemi za deset let, uvedla stanice BBC.

Foto: Jo Yonk-Hag, Reuters
MMF půjčil Zimbabwe půl miliardy dolarů

Peníze už má k dispozici zimbabwská záložní banka. Částky 408,7 miliónů a 103,6 miliónů dorazily na její účet koncem srpna.

Ještě počátkem července přitom MMF tvrdil, že Zimbabwe nepůjčí, dokud nevyrovná svůj dluh jedné miliardy USD a nepřijde s rozumnou ekonomickou politikou. Zimbabwská vláda tehdy odhadovala, že na oživení ekonomiky, která se ocitla na dně, potřebuje zahraniční pomoc ve výši 10 miliard dolarů.

Zimbabwský premiér Morgan Tsvangirai v červenci navštívil Spojené státy a Evropu, které žádal o pomoc. USA mu slíbily 73 miliónů dolarů, zatímco Velká Británie navýšila pomoc o osm miliónů na celkových 98 miliónů pro letošní rok. Čína nedávno souhlasila, že Zimbabwe půjčí 950 miliónů dolarů. [celá zpráva]

MMF uvolnil na boj s ekonomickou recesí 283 miliard dolarů, z nichž 250 miliard obdrželo 186 zemí postižených nejhorší finanční krizí od 30. let minulého století.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků