Hlavní obsah

Ministryně Riceová přijela na přelomovou návštěvu Libye

Na přelomovou návštěvu Libye přijela v pátek americká ministryně zahraničních věcí Condoleezza Riceová. Jde o vůbec první návštěvu šéfa americké diplomacie po 55 letech. Při cestě po zemích Maghribu navštíví i Tunisko, Alžírsko a Maroko.

Ministryně Riceová přijela na přelomovou návštěvu Libye

Riceová je vůbec prvním americkým ministrem zahraničí, který do Libye od roku 1953 zavítal. Libye byla dlouhou dobu na seznamu zemí, které Spojené státy obviňovaly z napomáhání mezinárodnímu terorismu. K obnovení diplomatických styků došlo až v roce 2006.

Američané nemohli odpustit Libyi, jmenovitě jejímu vůdci Muammaru Kaddáfímu, atentát na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie i další teroristické útoky.

Poté, co se Libye v roce 2003 přiznala, že vyvíjela zbraně hromadného ničení a slíbila, že od svého zbrojního programu odstoupí, došlo k postupnému narovnávání vztahů mezi oběma zeměmi.

K tomu nepochybně přispělo i to, že Libye je třetím největším producentem ropy v Africe. Prezident Bush zrušil v roce 2006 dvacet let trvající ekonomické sankce a umožnil americkým firmám s Libyjci obchodovat. Zároveň vyškrtl zemi z takzvané "osy zla", tedy ze seznamů zemí podporujících mezinárodní terorismus, neboť Libye se postavila na stranu USA v boji proti Al-Kajdě.

.: Muamar Kaddáfífoto: Reuters

Kaddáfího kritici z řad libyjské opozice a ochránci lidských práv však tvrdí, že se jeden z nejdéle sloužících vůdců na africkém kontinentu nezměnil a i nadále zůstává diktátorem, který se západem spolupracuje pouze proto, že je to pro něj výhodné.

Při návštěvě by měla Riceová podepsat s libyjskou stranou dohodu o volném obchodu a investicích v celkové hodnotě 185 miliard dolarů.

 

Muammar Kaddáfí

Muammar Kaddáfí vládl Libyi 42 let. 

 Narodil se v roce 1942 v Syrtě. Vystudoval práva v Tripolisu a Královskou vojenskou akademii v britském Sandhurstu. Po návratu do vlasti byl důstojníkem v libybijské armádě.

Dne 1. března 1969 byl při armádním puči svržen král Idrís v té době na léčení v Turecku. Došlo k vyhlášení Lybijské arabské republiky a Kaddáfí se stal jejím vůdcem. Po svém nástupu provedl znárodnění průmyslu, včetně ropného.

 Kaddáfí v době studené války udržoval dobré styky se socialistickými zeměmi včetně Československa. 

V průběhu 80. let byl Kaddáfí západními zeměmi považován za jednoho z hlavních podporovatelů světového terorismu, symptizoval s Organizací pro osvobození Palestiny či s islamistickým režimem v Íránu.

V roce 1986 došlo k vyhrocení vztahů Libye s USA. V důsledku bombových atentátů na berlínské diskotéce La Belle americké vzdušné síly bombardovaly Tripolis a Benghází. O dva roky později pak došlo k atentátu na letadlo americké společnosti PanAm nad skotským Lockerbie, při němž zemřelo 270 lidí. Libye byla označena za viníka a následovala letitá mezinárodní izolace Kaddáfího režimu.

Libye nakonec v roce 1999 vinu přiznala a souhlasila s odškodněním příbuzných po obětech atentátu v Lockerbie.

Vzdal se programu výroby zbraní hromadného ničení, čímž dosáhl smíření se Západem.  Diplomatický styk s Libyí obnovily i USA.

Kaddáfí je po tuniském prezidentovi Zínu Abidínu bin Alím a egyptsjkém prezidentovi Husním Mubarakovi třetí hlavou státu, kterou smetlo takzvané arabské jaro.  Oficiálně neměl plukovník Kaddáfí žádnou funkci, byl titulován jako vůdce libyjské revoluce.

V červnu na něj byl Mezinárodním trestním soudem (ICC) vydán zatykač kvůli zločinům proti lidskosti, kterých se měl dopustit v souvislosti s boji ve své zemi.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků