Hlavní obsah
Keňský policista u komplexu Westgate v Nairobi Foto: Siegfried Modola, Reuters

Mezi teroristy v Nairobi měli být i Američané a Britka

Keňská armáda a policie plně ovládly nákupní centrum Westgate Mall v Nairobi, přepadené v sobotu teroristy. Mezi útočníky byli podle šéfky keňské diplomacie Aminy Mohamedové i dva či tři Američané a Britka.

Keňský policista u komplexu Westgate v Nairobi Foto: Siegfried Modola, Reuters
Mezi teroristy v Nairobi měli být i Američané a Britka

Ministryně Mohamedová americké televizi PBS řekla, že dotyční Američané byli mladíci somálského či arabského původu ve věku 18 až 19 let a že v USA „žili v Minnesotě a ještě v jednom dalším místě“.

Média spekulují o tom, že to může být 29letá Britka Samantha Lewthwaiteová, který se prý na podobných útocích podílela již mnohokrát v minulosti. Jde údajně o fanatičku přezdívanou Bílá vdova, která byla provdána za sebevražedného atentátníka, jenž se podílel na pumových útocích v londýnské hromadné dopravě v červenci 2005.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Ozbrojené složky převzaly kontrolu nad nákupním centrem v Nairobi

Video: Reuters

Americké úřady tyto informace dosud nepotvrdily. Ministerstvo zahraničí sdělilo, že ohledně identity a národnosti útočníků nepanuje jistota.

Ke krveprolití se přihlásily somálské islamistické milice Šabáb, napojené na teroristickou síť Al-Káida. Samotné milice ještě v pondělí tvrdily, že mezi útočníky žádná žena nebyla, což opakovalo i keňské ministerstvo vnitra, které pouze přiznávalo, že někteří ozbrojenci byli za ženy převlečeni.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: V okolí nákupního centra v Nairobi se ozývá střelba

Video: Reuters

Boj údajně pokračuje

Milice Šabáb útok označily za odvetu za keňské vojenské angažmá v Somálsku. Krvavé řádění maskovaných mužů si vyžádalo životy nejméně 62 lidí a asi dvě stovky dalších utrpěly zranění.

V boji podle televize Citizen zahynulo šest teroristů, desítku podezřelých se podařilo zajmout. Vojáci údajně stále bojují s jedním až dvěma ozbrojenci. Organizace Šabáb uvedla, že stále zadržují několik rukojmí, kteří jsou naživu.

Odveta za porážky v Somálsku

Útok na Westgate podnikla skupina útočníků, kteří začali házet granáty a střílet po zákaznících a prodavačích. Mezi mrtvými jsou děti a nejméně 18 cizinců, například šest Britů, jakož i občané Francie, Kanady, Nizozemska, Austrálie, Peru, Indie a Číny.

Češi podle dosavadních informací české diplomacie mezi mrtvými ani zraněnými nejsou.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Lidé v panice prchali před střelci v nákupním centru v Nairobi

Video: Reuters

Organizace Šabáb v Somálsku od roku 2007 bojuje o ovládnutí země, během posledních dvou let ji ale mezinárodní jednotky Africké unie a keňští vojáci vypudili z mnoha dosavadních bašt včetně metropole. Právě kvůli tomu, že v roce 2011 se do boje se somálskými milicemi zapojily keňské jednotky, začali příslušníci milicí útočit na keňském území. Za poslední dva roky se jim připisuje několik útoků.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků