Hlavní obsah
Bojovník M23 Foto: Goran Tomasevic, Reuters

Kvůli letošním bojům v Kongu utekl milión lidí

Na 914 000 lidí opustilo své domovy před střety mezi provládními silami a rebely v provincii Severní Kivu na východě Demokratické republiky Kongo. Prohlásil to ve čtvrtek zástupce Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) Gert Weskereen. Od dubna se jejich počet zvýšil o asi půl miliónu, Weskereen ale podle agentury AFP nevyloučil, že někteří utečenci byli započítání několikrát.

Bojovník M23 Foto: Goran Tomasevic, Reuters
Kvůli letošním bojům v Kongu utekl milión lidí

Povstalci ze skupiny M23, která je podporovaná z Rwandy, zahájili na přelomu dubna a května ofenzívu a koncem listopadu obsadili strategické město Goma na hranicích s Rwandou. [celá zpráva] Před dvěma týdny přistoupili na příměří a stáhli se z Gomy výměnou za příslib, že vláda prezidenta Josepha Kabily s nimi bude jednat. Po zastavení bojů se do domovů severně od Gomy vrátilo asi 27 000 lidí, uvedl.

Podle dokumentu, který šéf povstalců poskytl agentuře AP, rebelové požadují odstoupení konžského prezidenta a předání moci přechodné vládě. Seznam požadavků podle AP přiživuje pochybnosti ohledně úspěchu těchto rozhovorů. Konžská vláda a rebelové se zatím nedokázali shodnout na způsobu vedení ani na tématech těchto jednání. Zpoždění již zvýšilo napětí a vyvolalo obavy z nového rozpoutání bojů a z vypuknutí regulérní války, protože povstalce podporuje Rwanda.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků