Hlavní obsah
Bývalou jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje přivádějí k srpnu 2017 k soudu Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Korejský nejvyšší soud potvrdil 20 let vězení pro exprezidentku

Jihokorejský nejvyšší soud ve čtvrtek pravomocně potvrdil 20letý trest odnětí svobody pro bývalou prezidentku Pak Kun-hje za zneužití pravomocí, korupci a vydírání. Na svých internetových stránkách o tom informovaly britská stanice BBC a list Korea Times.

Bývalou jihokorejskou prezidentku Pak Kun-hje přivádějí k srpnu 2017 k soudu Foto: Kim Hong-ji, Reuters
Korejský nejvyšší soud potvrdil 20 let vězení pro exprezidentku

Soudci potvrdili verdikt soudu nižší instance z loňského července, který trest vězení pro konzervativní političku snížil z původních 30 let na 20. V platnosti také zůstává pokuta ve výši 18 miliard wonů (skoro 431 milionů korun), kterou má bývalá prezidentka zaplatit. Proti červencovému rozsudku, který zprostil Pak Kun-hje části obvinění ze zneužití moci úplatkářství,  se odvolala prokuratura, ale neuspěla.

Celkem ale stráví Pak Kun-hje ve vězení 22 let, protože dostala ještě trest dvou let vězení za manipulace s nominacemi ve své straně Saenuri. Protože část trestu si už odpykala, propuštěna bude podle listu Korea Times v roce 2039. Verdikt tak uzavřel jeden z největších politických skandálů v Jižní Koreji, který se provalil před třemi lety a devíti měsíci.

Zneužití moci a korupce

V centru korupčního skandálu, který vypukl v roce 2016 a v březnu 2017 Pak Kun-hje připravil o prezidentský úřad, stála prezidentčina blízká přítelkyně Čche Son-sil. Ta byla v únoru 2018 potrestána dvaceti lety odnětí svobody za to, že využívala mimo jiné svých styků s prezidentkou a nutila jihokorejské firmy, například společnost Samsung, aby darovaly miliony dolarů jejím nadacím.

Pak Kun-hje soud shledal kromě jiného vinnou z toho, že své důvěrnici prozrazovala obsah důležitých dokumentů ze své kanceláře. Stala se prvním demokraticky zvoleným člověkem ve funkci jihokorejského prezidenta, který byl z úřadu odvolán. Byla také první ženou zastávající tento post. Skandál kolem ní jihokorejskou společností silně otřásl a vyvolal měsíce trvající pouliční protesty, napsala agentura DPA.

Ukázalo se, že si vedení země vytvářelo i černé listiny svých odpůrců a mnozí umělci proto nemohli svá díla publikovat nebo vystavovat a také nedostávali granty.

Problémy se zákonem měli v minulosti i další korejští prezidenti, odsouzeni byli celkem čtyři. Za korupci je ve vězení I Mjong-bak, nástupce Pak Kun-hje v prezidentské funkci. DPA píše, že ve vládnoucí Jednotné demokratické straně se mluví o možnosti milosti pro oba politiky, stávající prezident Mun Če-in se k této věci zatím veřejně nevyjádřil. V očích jihokorejské veřejnosti by šlo o sporný krok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků