Hlavní obsah
Foto: Profimedia.cz

Klimatologové předpovídají rapidní zhoršení podmínek života na Zemi

Životní podmínky lidí na celém světě se mají podle odhadu vědců rapidně zhoršit v důsledku klimatických změn, k nimž má dojít v následujících desetiletích. Příčinou je neustávající produkce skleníkových plynů. Tak alespoň zní část nové zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), která bude zveřejněna příští rok na jaře. Z jejího návrhu, který unikl na veřejnost, v neděli citovala agentura AP.

Foto: Profimedia.cz
Klimatologové předpovídají rapidní zhoršení podmínek života na Zemi

Podle odborníků, kteří zprávu připravovali, globální oteplování dál zhorší řadu problémů, s nimiž lidstvo bojuje už nyní. Ať už jde o hladomory, chudobu, nemoci a válečné konflikty nebo o povodně, sucha a horka.

"Během 21. století dopady změn klimatu zpomalí hospodářský růst a snižování míry chudoby," píše se ve zprávě, která upozorňuje, že větším rizikům budou čelit města a chudší regiony. K dalším velkým hrozbám patří například zvyšující se počet obětí stále častějších záplav, častější a delší vlny hladomorů způsobených růstem teplot a delšími periodami sucha, vlna krachů zemědělců kvůli nedostatku vody nebo kolapsy infrastruktury zaviněné velkými horky.

Kvůli klimatu se mohou vést i války

Žádná ze jmenovaných hrozeb není způsobená pouze změnami klimatu, globální oteplování ale problémy může výrazně zhoršit, zdůrazňují experti z IPCC. Pokud emise oxidu uhličitého dál porostou stejným tempem jako dosud, "znemožní kombinace vysokých teplot a vlhkosti na některých místech a v některých obdobích roku jakoukoli běžnou lidskou činnost jako třeba pěstování plodin nebo pobyt venku," uvádí návrh zprávy.

Podle vědců může oteplování dokonce vyvolat nebo prohloubit válečné konflikty, protože ty často odstartuje chudoba, špatná hospodářská situace či boj o zdroje.
Návrh zprávy nyní mají k dispozici vlády, které ho během následujících měsíců mohou připomínkovat. Dokument by měl být dokončen v březnu 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků