Hlavní obsah
Součástí cvičení je i nácvik vyloďovacích operací. Na loňském záběru jsou američtí mariňáci s jihokorejskými, kteří mají modré stuhy. Foto: Kim Jun-bum, ČTK/AP

KLDR zuří kvůli americko-jihokorejským manévrům

V pondělí začaly rozsáhlé manévry amerických a jihokorejských vojsk, jichž se účastní skoro 70 tisíc lidí. Severní Korea proti nim protestovala s tím, že je to jen přilévání oleje do ohně a že na případný útok tvrdě odpoví. Pohrozila i zásahem na území USA. Soul vyzval KLDR, aby manévrů nezneužívala, protože jsou ryze obranné.

Součástí cvičení je i nácvik vyloďovacích operací. Na loňském záběru jsou američtí mariňáci s jihokorejskými, kteří mají modré stuhy. Foto: Kim Jun-bum, ČTK/AP
KLDR zuří kvůli americko-jihokorejským manévrům

Podle Severní Koreje je cvičení „lehkomyslným chováním ženoucím situaci do neřízené fáze jaderné války“.

„Společné cvičení je nejvýraznějším vyjádřením nepřátelství k nám a nikdo nemůže garantovat, že cvičení nepřejde v boje,“ uvedl v neděli severokorejský stranický list Rodong Sinmung.

Nový severokorejský propagandistický plakát

Foto: KCNA, Reuters

„Podnikneme rázné kroky v okamžiku, kdy zaznamenáme jen drobná znamení preventivního úderu (proti nám),“ varoval list.

Pchjongjang pohrozil, že jeho armáda může kdykoli zacílit na Spojené státy. „Nejen Guam a Havaj, ale ani pevninské státy USA se nemohou vyhnout nelítostnému úderu,“ píše list. Vypjatá rétorika připomněla tu z poloviny srpna, kdy Severní Korea hrozila odpálením čtyř raket na Guam, od čehož nakonec ustoupila. [celá zpráva] USA to přivítaly, ale od manévrů neustoupily.

„Pokud Spojené státy podlehly fantaziím, že válka na poloostrově je u cizích dveří, daleko přes Pacifik, je to větší omyl než kdy dříve,“ dodal severokorejský list se zřetelným odkazem na balistické rakety včetně mezikontinentálních, které letos KLDR úspěšně otestovala.

Američtí vojáci na cvičení Ulči (záběr roku 2016)

Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

Jihokorejský prezident Mun Če-in v pondělí varoval Severní Koreu, aby jihokorejsko-americké cvičení nepoužívala jako záminku k provokacím, protože jde o čistě obranné manévry.

„Každoroční cvičení Ulči je čistě obranné. Nemáme zájem zvyšovat napětí na Korejském poloostrově,“ řekl Mun a na vysvětlenou dodal: „Severní Korea musí pochopit, že Spojené státy a Jižní Korea pořádají obranná cvičení kvůli jejím opakovaným provokacím.“

Americké špionážní letadlo U-2 Dragon Lady po startu z jihokorejské základny Osan.

Foto: Reuters

Cvičení, které potrvá od 21. do 31. srpna, se účastní podobně jako loni 50 tisíc jihokorejských vojáků. Spojené státy snížily počet svých mužů zapojených do manévrů z 25 tisíc na 17,5 tisíce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků