Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Damir Sagolj, Reuters

Kim zřídil novou státní funkci, zvolen byl jednomyslně

Severokorejský vůdce Kim Čong-un si na středeční schůzi parlamentu nechal odhlasovat novou státní funkci v čele diktatury. Podle pchjongjangského ústředního listu Rodong sinmun stanul v čele Státní rady, nového nejvyššího státního orgánu, který byl vytvořen místo dosavadní nejvlivnější Komise národní obrany. I jejím předsedou byl Kim.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Damir Sagolj, Reuters
Kim zřídil novou státní funkci, zvolen byl jednomyslně

Parlament podle severokorejského listu provedl příslušné změny ústavy. Předseda parlamentu Kim Jong-nam na schůzi sněmovny prohlásil, že jmenování Kim Čong-una do nejvyšší funkce je „odrazem neochvějné vůle lidu a armády poskytovat podporu vůdci země, který je ztělesněním síly Koreje". Návrh na jmenování diktátora byl schválen jednomyslně.

Kim se stal členem Komise národní obrany v roce 2009. Nejvyšším vůdcem byl jmenován po smrti svého otce Kim Čong-ila v prosinci 2011, převzal také velení armády a v dubnu 2012 se stal prvním tajemníkem Korejské strany práce (KSP) a povýšil do vedení Komise národní obrany.

Do roku 1998 byla nejvyšším postem v komunistické Koreji funkce prezidenta. Obsazování této funkce ale bylo zrušeno, když byl "věčným a jediným" prezidentem země vyhlášen zakladatel KLDR Kim Ir-sen, který zemřel v roce 1994.

Související témata:

Věž čučche se sochou dělníka, rolníka a představitele inteligence

Foto: Profimedia.cz

Severokorejský vůdce Kim Čong-un

Foto: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků