Hlavní obsah
 

Kim dorazí na summit s Jižní Koreou pěšky

Vesnice Pchanmundžom na hranici Severní a Jižní Koreje se stane v pátek v 9:30 místního času (2:30 SELČ) místem historického okamžiku. Severokorejský vůdce Kim Čong-un přejde pěšky hranici a stane se prvním vůdce KLDR, který po 65 letech vstoupí na jihokorejskou půdu. Na hranici ho bude čekat jihokorejský prezident Mun Če-in.

 
Kim dorazí na summit s Jižní Koreou pěšky

Oba politici by se měli věnovat rozhovorům o denuklearizaci Korejského poloostrova. Po vzájemném setkání je doprovodí jihokorejská čestná stráž na uvítací ceremonii. Jednání jihokorejského prezidenta a severokorejského vůdce začne o hodinu později, tedy ve 3:30 SELČ. Část schůzky bude vysílána v přímém přenosu.

Kim Čong-un (vlevo) a Mun Če-in

Foto: Novinky.cz s použitím ČTK/AP a Reuters

Po skončení první části oficiálních rozhovorů poobědvají nejvyšší představitelé obou Korejí odděleně a následně spolu zasadí památný strom jako symbol míru a prosperity. Použita bude půda z nejvyšší jihokorejské hory Halla (1950 m) a severokorejské posvátné hory Pektu (2750 m), na které se podle legend vládnoucích komunistů narodil otec stávajícího vůdce a někdejší hlava státu Kim Čong-il.

Borovici Kim a Mun zalijí vodou z jihokorejské řeky Han, která protéká Soulem, a ze severokorejské řeky Tedong, na níž leží Pchjongjang.

Poté se Kim a Mun projdou po vesnici Pchanmundžom a zahájí druhou část rozhovorů. Na závěr jednání podepíšou závěrečný dokument a přednesou společné prohlášení. Nakonec se odeberou na společnou večeři.

Zatímco předchozí korejský summit byl třídenní, tentokrát je vrcholná schůzka plánována pouze na jeden den, takže lze předpokládat, že se protáhne do pozdních večerních hodin.

V delegaci KLDR jsou zástupci armády

Součástí severokorejské devítičlenné delegace, jež bude Kima doprovázet, bude i Kimova sestra Kim Jo-čong a oficiálně nejvyšší představitel KLDR, devadesátiletý Kim Jong-nam. V delegaci je dále severokorejský ministr zahraničí Ri Jong-ho a obrany Pak Jong-sik.

Chybět nebude ani místopředseda ústředního výboru vládnoucí Korejské strany práce Kim Jong-čchol, který je pověřen agendou kolem vztahů mezi oběma Korejemi a v minulosti byl šéfem vojenské rozvědky. Delegace Jižní Koreje zahrnuje sedm představitelů včetně ministrů obrany, zahraničí a pro sjednocení.

Server BBC upozornil, že na rozdíl od předchozích dvou mezikorejských summitů jsou v severokorejské delegaci také nejvyšší armádní činitelé.

V Jižní Koreji se v pátek na mnoha místech zastaví život a občané budou sledovat historické události, uvedla agentura Reuters. V metropoli Soulu byla před radnicí instalována velká obrazovka a studenti na některých školách dostali den volna.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků