Hlavní obsah
V Austrálii odsoudili arcibiskupa Philipa Wilsona, protože kryl zneužívání dětí. Foto: Reuters

Katolická církev v Austrálii odmítá povinnost oznamovat zneužívání dětí

Australská katolická církev v pátek odmítla zákony, podle nichž mají být kněží povinni oznámit policii zneužití dítěte, když se o něm dozvědí při zpovědi. Doporučení přijmout takovou normu je výsledkem oficiálního vyšetřování sexuálního zneužívání dětí, australská katolická biskupská konference (ACBC) ho však nepřijala, uvedla agentura Reuters.

V Austrálii odsoudili arcibiskupa Philipa Wilsona, protože kryl zneužívání dětí. Foto: Reuters
Katolická církev v Austrálii odmítá povinnost oznamovat zneužívání dětí

„Rada... nadále podporuje zachování civilněprávní ochrany zpovědního tajemství,“ uvádí se v prohlášení ACBC.

Zatímco jeden stát a jedno australské území zákon, který neoznámení případu považuje za zločin, už zavedly, dalších pět států a ostatní území uvedly, že svou reakci zvažují.

V loňském roce královská komise v Austrálii ukončila pětileté obsáhlé vyšetřování sexuálního zneužívání dětí, během něhož vyslechla svědectví více než 8000 obětí. Ve své závěrečné zprávě uvedla, že australské instituce v uplynulých desetiletích „těžce selhaly“ ve své povinnosti chránit děti. Nejčastěji zmiňovanými viníky byli duchovní a učitelé. Podle zprávy zneužívalo děti mezi lety 1950 a 2010 přibližně sedm procent australských katolických kněží.

Letos byl odsouzen na rok do vězení arcibiskup Philip Wilson, protože kryl zneužívání dětí za strany kněze Jamese Fletchera. Fletcher byl odsouzen na osm let za zneužití devíti dětí. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků