Hlavní obsah
Kapitán ztraceného letadla Zaharie Ahmad Šah na přední stránce novin ve stánku u letiště v Kuala Lumpuru Foto: Damir Sagolj, Reuters

Kapitánovi ztraceného letounu krátce před startem volala žena s falešným jménem

Kapitán Boeingu 777 letu MH370, který 8. března zmizel na cestě z Kuala Lumpuru do Pekingu, krátce před odletem obdržel telefonát od ženy s falešným jménem. Vyšetřovatelům se nepodařilo vypátrat její totožnost, uvedl v neděli server Dailymail.

Kapitán ztraceného letadla Zaharie Ahmad Šah na přední stránce novin ve stánku u letiště v Kuala Lumpuru Foto: Damir Sagolj, Reuters
Kapitánovi ztraceného letounu krátce před startem volala žena s falešným jménem

Vyšetřovatelé se zabývají všemi podrobnostmi, které se mohou případu týkat. Jejich pozornost se v rámci prošetření verze o únosu zaměřila i na okolnosti, které se týkají osobního života posádky. Kromě toho, že zkontrolovali jejich bankovní účty, aby vyloučili případná zadlužení, zajímaly je i jejich telefonáty.

Foto: David Ryneš, Yahoo Maps

Při zkoumání historie volání kapitána Zahariea Ahmada Šaha zjistili, že jeho telefon obsahuje podezřelý údaj, a to neznámé číslo. Pátrání po SIM kartě s tímto číslem je zavedlo do jednoho obchodu s telefonními přístroji v hlavním městě, kde byla předplacená karta nedávno zakoupena.

V Malajsii existuje zákon, podle něhož se každý, kdo si chce předplacenku koupit, musí prokázat osobními doklady. A vyšetřovatelé zjistili, že zákazník poskytl údaje falešné a uvedl ženské jméno. Původce či adresáty všech ostatních telefonátů v souvislosti s osobou kapitána již vyšetřovatelé identifikovali.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Po zmizelém boeingu pátrá Čína a Japonsko

Video: Reuters

 

Mluví se i o terorismu

Zjištění oživilo teorie o možném vztahu 53letého Šaha a teroristickými skupinami. Ty používají SIM karty, které nelze vystopovat. Kvůli vyloučení všech možností se rozhodli vyšetřovatelé vyzpovídat i Šahovu manželku, s níž sice žil pod jednou střechou, ale údajně se vzájemně odcizili. Podle nich by mohla poskytnout vysvětlení kapitánova duševního stavu před zmizením boeingu.

Osobou kapitána Šaha se vyšetřovatelé vůbec intenzivně zabývají. Minulý týden v jeho domě zajistili hardware z leteckého simulátoru, na němž si měl pilot trénovat mimořádná přistání. Některé údaje z harddisku byly podle vyšetřovatelů smazány.

Satelitní snímek ukazuje podezřelý objekt v Indickém oceánu

Foto: Reuters Tv, Reuters

V neděli pokračovalo pátrání po ztraceném letadle v odlehlé jižní části Indického oceánu. Na základě posledních snímků pořízených satelitem byly lodě a letadla vyslány do místa, kde se měla nacházet dřevěná paleta často používaná v letecké nákladní dopravě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků