Hlavní obsah
 

Kamery zachytily protržení odpadní nádrže v Brazílii

Brazilské televize v pátek večer místního času zveřejnily záběry, na nichž jsou zachyceny okamžiky, kdy se u města Brumadinho na jihu země protrhla odpadní nádrž a bahno z ní zaplavilo okolí. Podle poslední bilance zemřelo 115 lidí a dalších 248 se pohřešuje.

 
Kamery zachytily protržení odpadní nádrže v Brazílii

Odpadní nádrž náležící k dolu na železnou rudu byla ve svahu. Z videa je patrné, jak rychle se začala země nad nádrží propadat a masa z ní se vyvalila ven. Na travnaté ploše i pod ní se nacházelo mnoho lidí, které tekoucí bahno strhlo.

Příčina protržení nádrže zatím není známá. Brazilská společnost Vale, která důl provozovala, se hájí, že dodržovala všechny předpisy a že kontrola německé firmy TÜV Süd loni v září zjistila, že nádrž je stabilní. Tento týden kvůli neštěstí policie předběžně zadržela tři zaměstnance společnosti Vale a podle agentury DPA také dva kontrolory firmy TÜV.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Bahno valící se z protržené odpadní nádrže v Brazílii

Video: AP

Hlavní přístupové cesty do města Brumadinho stále blokují masy bahna. Probíhají záchranné práce, dosud záchranáři používali lopaty, pátrali po možných přeživších. Využívali i psy a také přístroje na lokalizaci signálu mobilního telefonu. V pátek už na místě začala pracovat i těžká technika.

Protržení nádrže

Foto: AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků