Hlavní obsah
Libyjští vojáci věrní plukovníku Muammaru Kaddáfímu Foto: Louafi Larbi, Reuters

Kaddáfího vojáci znásilňují posíleni Viagrou, tvrdí USA

Vojáci oddaní libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu se stále častěji dopouštějí sexuálního násilí a někteří se před tím posilují Viagrou, pilulkami na posílení potence. Podle diplomatických zdrojů, na něž se odvolává agentura Reuters, to ve čtvrtek řekla americká velvyslankyně při OSN Susan Riceová na uzavřeném jednání Rady bezpečnosti.

Libyjští vojáci věrní plukovníku Muammaru Kaddáfímu Foto: Louafi Larbi, Reuters
Kaddáfího vojáci znásilňují posíleni Viagrou, tvrdí USA

"Riceová to nadhodila na schůzi, ale nikdo nereagoval," uvedl jeden z amerických diplomatů, jenž si nepřál být jmenován. O podezření se už dříve zmínil britský tisk.

Pokud by byla pravda, že Kaddáfího vojáci berou Viagru, mohlo by to podle diplomatů nasvědčovat, že je velitelé nabádají ke znásilňování a terorizování obyvatel v regionech, které podporují povstalce.

Používání znásilňování jako zbraně během válečných konfliktů se dostává na půdě OSN stále více pozornosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-mun loni zřídil funkci zvláštní vyslankyně OSN proti sexuálnímu násilí a pověřil jí někdejší místopředsedkyni Evropské komise Margot Wallströmovou. Ta nedávno kritizovala Radu bezpečnosti, že v žádné z rezolucí k Libyi nezmínila zvlášť ochranu žen.

Wallströmová připustila, že z Libye zatím nebyl potvrzen žádný případ sexuálního násilí. Upozornila však na Imán Ubajdíovou, která tvrdila zahraničním novinářům, že ji znásilnili vojáci libyjského vůdce. Poté, co Ubajdíová vznesla obvinění, odvlekli ji pryč vládní agenti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků