Hlavní obsah
 

Jižní Koreu postihly stoleté deště, obětí je přes padesát

Jižní Koreu postihly nejsilnější deště za sto let. Ve středu v Soulu napršelo dalších 301 milimetrů, celkem v něm od úterý spadlo 530 milimetrů srážek na metr čtvereční. Sever země čelí masivním záplavám a sesuvům půdy, které si dost vyžádaly 53 obětí. Dalších 14 lidí je nezvěstných, píše agentura Reuters.

 
Jižní Koreu postihly stoleté deště, obětí je přes padesát

Na jihu Soulu byly pod bahnem pohřbeny desítky domů, když se valilo bláto a voda z hory Umjon. Jen tato tragédie si vyžádala 15 lidských životů.

Už v úterý zahynulo nejméně 13 lidí v penziónu v Čchunčchonu východně od metropole, kde se také utrhl po prudkých deštích svah. [celá zpráva]

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu v obalsti sesuvu půdy .

Foto: Truth Leem, Reuters

Nejsilnější deště, které země zažila za více než 100 let, připravily podle agentury AP téměř 5000 lidí o střechu nad hlavou, zaplavily na 1400 budova a přerušily dodávky elektřiny do více než 125 000 domácností. Škody se odhadují na stamilióny dolarů.

Práci tisícům záchranářů a vojáků komplikují nášlapné miny. Voda je odplavila ze skladu, kam byly uloženy po vyzvednutí ze země mezi lety 1999 a 2006. Jde o miny z dob korejské války. Většinu se jich podařilo zajistit, ale po deseti se pátrá. Sklad se zřítil pod tlakem sesunuté půdy a voda pak odnesla munici i miny.

Jihokorejští vojáci zasahují v Soulu u domu, který poškodil sesuv půdy.

Foto: Truth Leem, Reuters

„Šance, že se miny podaří spatřit, je malá,“ uvedl představitel armády a dodal, že vojsko je připraveno na všechny eventuality. Podle armády nepředstavují miny velké nebezpečí, protože jsou v dřevěných bednách a byly z nich odšroubovány roznětky.

Více vody v Soulu napršelo jen v roce 1907. Srážky jsou nicméně patnáctkrát větší, než je v tuto dobu obvyklé.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků