Hlavní obsah
Rakev s bývalým korejským prezidentem Ro Mu-hjonem Foto: Jo Yong-Hak , Reuters

Jižní Korea je v šoku, bývalý prezident spáchal sebevraždu skokem do rokle

Bývalý prezident Jižní Koreje Ro Mu-hjon v sobotu spáchal sebevraždu. Skočil do rokle poblíž svého domu na jihovýchodě země. V dopise na rozloučenou napsal, že o ukončení života dlouho přemýšlel. Ro Mu-hjon byl vyšetřován kvůli korupci. Čin popíral, ale omluvil se za něj.

Rakev s bývalým korejským prezidentem Ro Mu-hjonem Foto: Jo Yong-Hak , Reuters
Jižní Korea je v šoku, bývalý prezident spáchal sebevraždu skokem do rokle

Zjevná sebevražda – první v případě moderního jihokorejského vůdce – šokovala zemi. Mnozí lidé se nahrnuli před TV monitory na hlavním nádraží v Soulu a s úžasem sledovali zprávy. Většina ho litovala, ale někteří zmiňovali, že měl obnovit právní systém, jenž by vytyčil jasnou hranici mezi dobrým a špatným jednáním.

Jak sdělil jeho právník, dvaašedesátiletý Ro zemřel v sobotu ráno, když s jedním tělesným strážcem vyrazil na procházku do hor nedaleko svého venkovského sídla na jihovýchodě země. Při pádu do hluboké rokle - šlo o úmyslný skok - utrpěl mnohačetná zranění hlavy. Zemřel zhruba hodinu po převozu do nemocnice v blízkém přístavním městě Pusan, sdělilo vedení nemocnice.

Policie bude jeho smrt vyšetřovat, zda šlo skutečně o sebevraždu. Ro však zanechal dopis na rozloučenou, ze kterého je patrné, že trpěl silnými depresemi.

Dopis na rozloučenou

Nemohu si představit nekonečnou agonii. Po zbytek svého života bych byl jen přítěží pro druhé. Nemohu nic dělat, protože nejsem zdravý. Nemohu číst knihy, ani psát. Nebuďte smutní. Není snad život i smrt součástí přírody? Nelitujte. Neobviňujte nikoho. To je osud. Prosím, spalte mně. A prosím, nechte malý náhrobní kámen u domu. Dlouho jsem o tom přemýšlel.

Zdroj: agentura Jonhap

 

Ro Mu-hjon na archivním snímku

Foto: Reuters

V dopise se ale prezident nijak nezmiňuje o korupční aféře, které čelil. Podle svého předchůdce Kima Te-džunga ale obvinění z korupce vůči členům jeho rodiny, o nichž se psalo pomalu každý den, zřejmě nemohl dál unést.

Korupční aféra

Byl podezřelý, že v době výkonu funkce hlavy státu v letech 2003 až 2008 přijal úplatky ve výši šesti miliónů dolarů. Ro se přitom v zemi s dlouhou historií korupce snažil vytvářet pověst „čistého“ politika. Za dřívějších vojenských vlád se jako advokát pral za lidská práva a bránil studenty obviněné z podvracení režimu.

V posledních měsících však spolu s rodinou uvízl v pasti bobtnajícího korupčního skandálu. V dubnu jej prokurátoři vyslýchali 13 hodin kvůli obvinění, že v době výkonu funkce vzal na úplatcích od movitého jihokorejského podnikatele přes šest miliónů dolarů. To s ním hluboce otřáslo. „Cítím se zahanben před svými spoluobčany. Lituji, že jsem vás zklamal,“ řekl emotivně před zahájením výslechu a omluvil se veřejnosti.

Ro potvrdil, že jeho žena přijala milión dolarů od šéfa místního výrobce obuvi Park Jon-čchaa. Neoznačil to ale za úplatek, jen za platbu, která manželce měla pomoci vyrovnat dluh. Připustil také, že Park dal dalších pět miliónů jednomu z jeho příbuzných, ale to prý považoval za investici. Podle prokuratury však nejspíš všech šest miliónů dolarů skončilo u Roa.

Nálepka úplatkářství ulpěla na příbuzných či bývalých spolupracovnících i v některých dalších případech.

Překvapivý vítěz voleb

Ro překvapivě vyhrál v roce 2002 prezidentské volby, když v kampani sliboval, že nebude „poklonkovat“ Spojeným státům – což u mladých voličů zabralo.

Současný prezident I Mjong-bak prohlásil, že je zprávě „skutečně těžké uvěřit“, a označil smrt Roa za „smutnou a tragickou“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků