Hlavní obsah
Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje Foto: Reuters

Jihokorejská exprezidentka dorazila k výslechu, lidem se omluvila

Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se v úterý podrobila výslechu kvůli korupční kauze, která vedla k jejímu sesazení. Před vstupem do budovy státního zastupitelství se občanům své země omluvila, informovala agentura Reuters.

Jihokorejská exprezidentka Pak Kun-hje Foto: Reuters
Jihokorejská exprezidentka dorazila k výslechu, lidem se omluvila

„Omlouvám se lidem. Při vyšetřování budu upřímně spolupracovat,” řekla novinářům v prvním přímém vystoupení poté, co jihokorejský ústavní soud potvrdil prosincové rozhodnutí parlamentu o sesazení hlavy státu, a 10. března Pak Kun-hje definitivně zbavil moci. Podle zástupce prokuratury výslech už začal a bude trvat dlouho do noci místního času.

Pětašedesátiletá politička je podezřelá z úplatkářství, vydírání a zneužití pravomoci. Po zbavení funkce prezidentky Pak Kun-hje nechrání imunita, a může tak být trestně stíhána. Když byla ve funkci, odmítala odpovídat na otázky zvláštních vyšetřovatelů, kteří byli případem pověřeni. Svou vinu Pak Kun-hje odmítá.

Důvěrnice vybírala milióny

Korupční skandál se točí kolem důvěrnice odvolané prezidentky Čche Son-sil, která čelí podezření, že s využitím svých vazeb na hlavu státu nutila jihokorejské firmy, aby darovaly milióny dolarů nadacím, které ona sama řídila. Bývalá prezidentka se podle prokuratury na braní úplatků přímo podílela. Do skandálu je zapletena také největší jihokorejská firma Samsung Group; soud s jejím šéfem I Če-jongem začal na počátku března.

Nástupce Pak Kun-hje zvolí Jihokorejci 9. května. V řádném termínu se měly prezidentské volby konat až v prosinci. Podle průzkumů veřejného mínění je favoritem hlasování vůdce liberální opozice Mun Če-in, který v posledních prezidentských volbách v roce 2012 neuspěl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků