Hlavní obsah
Jemenský policista Foto: Ahmed Jadallah, Reuters

Jemenští teroristé přepadli věznici a osvobodili své kolegy

Ozbrojené komando přepadlo v sobotu v jihojemenském Adenu místní velitelství rozvědky a osvobodilo zadržované vězně. Při střetech s ostrahou zahynulo 11 lidí, mezi nimi i šest vojáků, uvedla AFP. Podle všeho mohlo jít o akci, kterou si objednala teroristická síť al-Kájda, za účelem osvobození svých spolubojovníků, kteří byli mezi uvězněnými.

Jemenský policista Foto: Ahmed Jadallah, Reuters
Jemenští teroristé přepadli věznici a osvobodili své kolegy

Asi pět silně ozbrojených mužů v armádních uniformách na velitelství zaútočilo v 6:40 SELČ. Měli rakety, lehké kulomety a granáty. Svědci je viděli vstoupit do budovy a vycházet ven s několika vězni. Mezi mrtvými je také jedna žena, která na stanici uklízela. Televizní stanice Al-Džazíra oznámila, že mrtvých je 12 a že z cely bylo vyvedeno nejméně devět lidí.

Velitelství rozvědky je v adenském přístavu a kromě ní v této části města sídlí také státní televize. Při útoku v domě vypukl požár, který je už pod kontrolou.

Al-Kájda vyzývá k povstání

Jemen je útočištěm členů al-Kájdy prchajících z bojišť v jiných zemích. Jemenská armáda nedávno zakročila proti buňkám na východě země, na což al-Kájda reagovala výzvou místním kmenům, aby se chopily zbraní a bojovaly proti vládě.

Právě jemenské odnoži al-Kájda se přičítá příprava atentátníka, který se pokusil v prosinci vyhodit do vzduchu letadlo na lince Amsterodam-Detroit. Nigerijský mladík se přiznal, že byl vycvičen v Jemenu.

Svět tlačí na jemenskou vládu, aby se zaměřila na teroristy, kteří využívají chaosu vyvolaného dlouhodobými konflikty s kmeny na severu a separatisty na jihu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků