Hlavní obsah
Podobný útok na linkový se v Keni odehrál v červenci, tehdy přišlo o život sedm lidí Foto: Profimedia.cz

Islamisté v Keni unesli autobus, vytáhli z něj 28 nemuslimů a postříleli je

Příslušníci islamistických milicí Šabáb v sobotu na severovýchodě Keni přepadli linkový autobus směřující do Nairobi a zabili 28 jeho pasažérů. Oznámily to keňské policejní zdroje. Útočníci ve voze identifikovali osoby nemuslimského vyznání a postříleli je. Podle mluvčího Šabábu šlo o odvetu za nedávný zásah keňské policie proti mešitám ve druhém největším keňském městě Mombase.

Podobný útok na linkový se v Keni odehrál v červenci, tehdy přišlo o život sedm lidí Foto: Profimedia.cz
Islamisté v Keni unesli autobus, vytáhli z něj 28 nemuslimů a postříleli je

Incident se stal asi 50 kilometrů od keňského města Mandera, které leží na hranicích se Somálskem. Podle šéfa místní policie Noaha Mwavindy útočníci zastavili autobus na silnici, oddělili osoby se somálským pasem, u nichž předpokládali muslimské vyznání, a ostatní cestující popravili. Podle očitých svědků se do akce zapojila asi stovka islamistů.

Ozbrojenci podle keňské policie nejprve vyvedli z vozidla všech asi šedesát cestujících, pak nemuslimské pasažéry naložili zpět do autobusu a pokusili se z místa incidentu odjet. Vůz ale uvízl a nebyl schopen pohybu. "Tak prostě své vězně postříleli," uvedl Mwavinda. Z místa útoku, které leží nedaleko keňsko-somálských hranic, pak útočníci uprchli do somálského vnitrozemí.

Podle mluvčího Šabábu byl útok odvetou za razii, kterou keňská policie v minulých dnech provedla ve čtyřech mešitách v Mombase. Mešity se údajně dostaly pod kontrolu radikálních duchovních napojených na extremisty a sloužily jako jejich výcviková centra. Policie na místě našla tajné sklady munice a zadržela asi 300 lidí.

Keňa se v poslední době stala místem několika vážných ozbrojených incidentů a pumových útoků, které provedla somálská milice Šabáb udržující kontakty s teroristickou sítí Al-Káida. Od října 2011, kdy Keňa vyslala do sousedního Somálska své vojenské jednotky k boji s islamisty, zahynulo při útocích Šabábu v Keni asi 135 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků